Avatar

wojtekna102

wojtekna102

O

Nazwa użytkownika
wojtekna102
Dołączył(a)
Wizyty
248
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
140
Nagrody Zarzadca.pl
11
  • Wspólnota widmo - czy to legalne?

    W uchwale o składzie Zarządu nie ma wymienionych tych osób wraz z ich adresem? U nas tak praktykujemy, bo "Janów Kowalskich" może być kilku.
    Wprawdzie Zarząd powinien podać dane kontaktowe do siebie, ale jeśli to tylko e-mail, to poza zmianą składu, który poważnie podejdzie do swojej roli, niewiele zrobisz. Można wysyłać listy na adres Administratora, ale kierując pisma do Zarządu. Powinien zostać przez Administratora przekazany Zarządowi.
  • Odwołanie Zarządu WM - zebranie

    Moim zdaniem musicie mieć pełnomocnictwa od osób, które nie przyjdą na zebranie. Znając życie frekwencja będzie niska i głosowanie nad uchwałami będzie kontynuowane w trybie obiegowym. To zaś jest zadaniem Zarządu. A Zarząd może nie być właściwie zdopingowany, aby to głosowanie obiegowe szybko przeprowadzić. Może się więc ono ciągnąć miesiącami, Zarząd będzie wyjaśniał, że przecież głosowanie trwa, zbierają głosy, ale te nie spływają, „nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz”.
  • Art. 25 UoWL

    Racja, chodziło mi o art. 24 a nie kolejny.
  • Wspólnota nie informuje o podwyżce zaliczek ani o glosowaniachani

    polikarp89 napisał użytkownik: »
    Od kąd kupiłem mieszkanie w 18 roku tylko przez pierwszy rok dostałem powiadomienia o zebraniach,głosowaniach, podwyżce zaliczek.
    – poproś o wszystkie uchwały dotyczące funkcjonowania Wspólnoty. Prawdopodobnie jest uchwała, która mówi o tym w jaki sposób członkowie Wspólnoty powiadamiani są o zebraniu, głosowaniu i podwyżce zaliczek. Musi być to zawiadomienie na piśmie, o czym mówi art. 32 ust. 1 ustawy o własności lokali. Piszę to jako (od niedawna) członek zarządu swojej Wspólnoty. Od początku jej istnienia mamy uchwałę w tej sprawie i o ile ktoś nie zażyczył sobie inaczej – np. listem, bo mieszka gdzie indziej – takie informacje trafiają do skrzynek pocztowych, gablot ogłoszeniowych i dodatkowo na drzwiach wejściowych od frontu i od strony garażu. W celach dowodowych każde zawiadomienie dokumentujemy protokołem, że takie czynności wykonaliśmy.
    polikarp89 napisał użytkownik: »
    Ale do rzeczy co mam zrobić jeśli wiem, że przez te kilka lat wzrosły zaliczki bo rozmawiałem z sąsiadem (ja opłacam tyle na ile przyszedł mi papier).
    – jeśli jest jakiś problem z komunikacją telefoniczną lub e-mailową z zarządcą Wspólnoty, warto chyba pofatygować się osobiście do jego siedziby.
    polikarp89 napisał użytkownik: »
    Ale czy można z tym coś zrobić?jest na to jakiś paragraf?
    – obowiązki zarządcy opisane zostały w art. 29 i art. 30 ust. ustawy o własności lokali. W art. 30 ust. 1 mowa jest np.
    Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności;
    3) zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
    polikarp89 napisał użytkownik: »
    Moim zdaniem o każdej podwyżce powinni mnie poinformować?no chyba że się mylę.
    - tak, powinieneś otrzymać informację, ale skoro wiesz od sąsiada, że były jednak podwyżki, dziwne że sam nie zapytałeś zarządcy. A rozliczenia ogrzewania i zużycia wody otrzymywałeś przez te lata? Wspólnota korzysta z jakiegoś rozwiązania informatycznego typu internetowa kartoteka mieszkańca, aby na bieżąco widzieć informacje o wysokości czynszu? To obecnie wręcz standard.
    polikarp89 napisał użytkownik: »
    Poza tym podnosząc kwoty na zaliczki wspólnota musiała poddać uchwałę do głosowania w której zostałem pominięty.
    – za uchwałą musi być zebranych głosów w ilości nie mniej niż 50% udziałów w części nieruchomości wspólnej. Można wyobrazić sobie taką sytuację, że było zebranie (o którym nie wiedziałeś) i tam głosowano, może nawet część głosów zbierano poprzez indywidualne zbieranie głosów po zebraniu. Ale jeśli zanim ktoś zdążył zajść do Ciebie po Twój głos, już uzyskano wymagane minimalne poparcie nie mniej niż 50% udziałów ZA, to przestaje się zbierać głosy. Nie ma obowiązku zajść do każdego członka, gdy wynik jest już przesądzony. Twój głos ZA lub PRZECIW nie zmieni już wyniku. Są na to wyroki sądów (przepraszam, nie przytoczę, bo nie mam dostępu do LEX z prywatnego komputera).
    polikarp89 napisał użytkownik: »
    No i kolejna kwestia co z corocznymi zebraniami i sprawozdaniami za zakończony rok. Jak by mnie ktoś poratował fachową odpowiedzią będę wdzięczny.
    – ogłoszony stan pandemii uniemożliwiał lub utrudniał zwoływanie zebrań. Jednym to było na rękę, inni mimo tego je organizowali. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała komunikat, że obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zebrania zorganizować.
    https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/organizowanie-zebran-wsponot-mieszkaniowych-w-czasie-epidemii
    Jeśli chcesz zebrania, a ono się nie odbyło, skorzystaj z art. 30 ust. 1a ustawy o własności lokali:
    W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli.


  • Odwołanie Zarządu WM - zebranie

    Jestem członkiem zarządu w swojej wspólnocie i nawet chciałbym, aby ktoś mnie zastąpił, ale nie ma chętnych. Zawsze zastanawia mnie z jakich pobudek członkowie zarządu utrudniają zmiany składu, np. poprzez przedstawianie kandydatów do nowego zarządu w złym świetle, jak pisze autor tego wątku.
    Odpowiadając zaś na pytanie: zacznijcie od wybrania przewodniczącego zebrania ze swego grona, czyli aby nie był nim ktoś z obecnego zarządu. To tak profilaktycznie, aby nie zostać zaskoczonym jakimiś ruchami w samej organizacji zebrania.
    Zadbajcie o nagłośnienie (jeden z naszych członków ma głośnik i mikrofon, mamy je zawsze na zebraniach), mówi się do mikrofonu, nie trzeba się przekrzykiwać, jest większa kultura, bo trzeba podejść do mikrofonu i wypowiedzieć się nie chowając za czyimiś plecami. Można pokusić się o laptop i rzutnik (też zawsze przynoszę ze sobą), aby jakieś informacje i dane pokazać na projekcji z pokazu slajdów. Ludzie są wzrokowcami, usłyszeć a zobaczyć to coś zupełnie innego w odbiorze informacji.
    Oczywiście nagłośnienie i efekty wizualne nie przesądzą o zmianie składu zarządu, jednak w odbiorze wyglądają profesjonalnie.
  • Art. 25 UoWL

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Głosowanie odbywa się w turach: dwie tury po 14 dni, a potem do sądu, na koszt tych, co się uchylali z oddaniem głosu . Zadaniem Zarządu jest doprowadzenie do rozstrzygnięcia uchwał .

    Ciekawe rozwiązanie. Wprowadzone uchwałą? Jak często zatem występujecie do sądu? Jak długo trwa wydanie postanowienia? No i jaki koszt, aby go następnie podzielić na niegłosujących?
  • Głosy małżonków - współwłaścicieli

    Nie jestem prawnikiem, ale z lektury opracowań prawnych które czytałem wnioskuję, że nie potrzeba pełnomocnictwa w tej sytuacji. Opieram się na komentarzu do ustawy o własności lokali autorstwa sędziego Romana Dziczka, który napisał tak w komentarzu do art. 23:
    "Jeżeli lokal należy do małżonków na zasadach wspólności ustawowej, każdy z małżonków może samodzielnie reprezentować oboje i głosować (na zebraniu lub „obiegiem”), chyba że drugi małżonek się temu sprzeciwi i sprzeciw dotrze do wspólnoty mieszkaniowej przed zakończeniem głosowania (art. 36 i 36(1) k.r.o.). Wówczas w braku porozumienia o umocowaniu jednego z małżonków może zdecydować sąd opiekuńczy (por. art. 39 w zw. z art. 36(1) § 3 k.r.o.).”

    R. Dziczek [w:] Własność lokali. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych, wyd. VIII, Warszawa 2021, art. 23.
    Ale może ktoś inny jeszcze się wypowie na ten temat, bardziej zaznajomiony z tematem.
  • Art. 25 UoWL

    Też jestem w zarządzie właścicielskim, ale u nas to nie działa.
  • Sposób przeprowadzenia Zebrania Członków Wspólnoty

    1. Mogą - patrz wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2007 r. o sygnaturze II CSK 370/06, cytuję fragment: właściciele nie są związani treścią projektów uchwał przedstawionych w zawiadomieniu o terminie zebrania wraz z porządkiem obrad, w związku z czym mogą podejmować uchwały wykraczające poza te projekty lub je zmieniać.
    2. Mogą - poprzez wykreślenie z porządku zebrania w punkcie zebrania: przyjęcie porządku zebrania, jednocześnie patrz wyrok Sądu Najwyższego
    3. Mogą - patrz wyrok Sądu Najwyższego
    4. Żadnych
  • propozycja w Sejmie do zmiany UoWL w sprawie głosowań

    Pokażesz treść takiej uchwały? Po co wyważać otwarte drzwi...