Zarządca
Zarządca
O
- Nazwa użytkownika
- Zarządca
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 743
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Zarzadca.pl
- Punkty
- 518
- Tytuł
- ZARZADCA.PL
- Nagrody Zarzadca.pl
- 10
-
Koszty najmu mieszkania
art. 9 ust. 5 ustawy o ochronie praw loktatora, który nie ma zastosowania do umowy najmu okazjonalnego, natomiast ma zastosowanie w opisywanej sprawie stanowi, że:
"W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, a w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu, oprócz opłat za używanie lokalu, właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.
Art. 2 us. 1 pkt. 8 stanowi natomiast, że przez opłaty niezależne od właściciela – należy przez to rozumieć opłaty za
dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;
Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, czyli np. fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządcy czy inne naliczane przez wspólnotę mieszkaniową, to koszty utrzymania lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 9, do których zaliczamy też podatek od nieruchomości.
Zgadzam się z Janem 1, że wynajmujący pobiera nienależne opłaty. -
Odtworzenie ścian działowych w budynku wielolokalowym
Jeżeli lokal został wyodrębniony, to spełniał warunki, zostało wydane zaświadczenie o samodzielności. W tej chwili możemy omawiać kwestię przebudowy lokalu, która wymaga uchwały właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową. Od tego trzeba zacząć.
-
Koszty najmu mieszkania
Gość Zarzadca.pl napisał użytkownik: »Dzień dobry.
Czy zapis w umowie o przeniesienie kosztów utrzymania lokalu (zaliczka do wspólnoty, fundusz remontowy itp) nie jest przypadkiem sprzeczny z Art.9 pkt.5 Ustawy:
"W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, ....." ?
Ten przepis nie ma zastosowania do umowy o najem okazjonalny. Zgodnie z art. 19 e ustawy o ochronie praw lokatora do umowy o najem okazjonalny stosuje się wyłącznie przepisy: art 2, art. 6 ust. 3, art.10. ust.1-3, art. 11 ust. 2 pkt 1-3, art. 13, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19 a - 19 d oraz art. 25 d pkt. 2, o ile właściciel zgłosił najem w terminie 14 dni od jego rozpoczęcia naczelnikowi us.
Proszę wyjaśnić: czy pytanie dotyczy umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone przez wynajmującemu naczelnikowi us w terminie przypisanym? Jeżeli tak - to tego przepisu nie stosujemy. Jeżeli nie - to to nie jest umowa najmu okazjonalnego - art. 9 pkt. 5 ma zastosowanie i właściciel winien, jako bezpodstawnie wzbogacony, zwrócić te środki najemcy. -
Zakaz parkowania poza miejscami prywatnymi
Nie mogą zabronić, ponieważ jest Pani współwłaścicielem terenu, chyba że właściciele lokali podjęli jakąś uchwałę w przedmiocie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej. Może ten sposób został ujawniony w księdze wieczystej. Czy sprawdzała to Pani? -
Sprzedaz mieszkania a dlug we wspolnocie
Nowy właściciel nie zapłaci, jak ktoś ma dług, to trzeba go szybko windykować. Proponowany zapis regulaminu nie będzie wiążący.