Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
735
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
511
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • Opłata za platformy parkingowe vs opłata za miejsce stacjonarne

    Na takie rozwiązanie zgodził się posiadacz miejsca parkingowego? Wydaje się, że z tą platformą nie wiąże się udział w garażu.
  • Zebranie WM - powiadomienie Gminy

    Tak to wygląda w praktyce.
  • prace remontowe w części wspólnej skutkują awarią w części lokatorskiej – kto płaci za naprawę?

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    W pełni się zgadzam, proszę wezwać wspólnotę mieszkaniową do usunięcia usterki.
    Nie ma takiej opcji , aby to się ziściło ... wyślą na Berdyczów .... wewnętrzna instalacja lokalu, to sprawa właściciela lokalu przecież może być wewnętrznie bardzo skorodowana i dlatego nie jest drożna .

    Oczywiście, w razie sporu należy winę wykazać, jednak nie zawsze tak jest, ponieważ gdy sprawa jest oczywista usterki są usuwane. Oczywiście są też sytuacje, gdy nieuczciwi zarządzający działają inaczej, czyli tak jak opisał to przedmówca - w takim przypadku pozostaje usunąć we własnym zakresie lub procesować się ze wspólnotą mieszkaniową.
  • Koszty najmu mieszkania

    pomocne pismiennictwo:
    " Wynajmujący może więc pobrać od lokatora wyłącznie czynsz i opłaty niezależne od wynajmującego. Nie może pobrać jednocześnie czynszu, opłat niezależnych od właściciela i oprócz tego jeszcze innych opłat, np. takich, które wcześniej.. pobierane były oprócz czynszu, tj. opłat za antenę zbiorczą, windę oraz domofon. "

    Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych, Ewa Bończak - Kucharczyk, s. 388
  • Koszty najmu mieszkania

    art. 9 ust. 5 ustawy o ochronie praw loktatora, który nie ma zastosowania do umowy najmu okazjonalnego, natomiast ma zastosowanie w opisywanej sprawie stanowi, że:
    "W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, a w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu, oprócz opłat za używanie lokalu, właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, z zastrzeżeniem ust. 6.
    6. Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

    Art. 2 us. 1 pkt. 8 stanowi natomiast, że przez opłaty niezależne od właściciela – należy przez to rozumieć opłaty za
    dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych;

    Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, czyli np. fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządcy czy inne naliczane przez wspólnotę mieszkaniową, to koszty utrzymania lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 9, do których zaliczamy też podatek od nieruchomości.

    Zgadzam się z Janem 1, że wynajmujący pobiera nienależne opłaty.