Grafen2
Grafen2
O
- Nazwa użytkownika
- Grafen2
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 282
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 79
- Nagrody Zarzadca.pl
- 11
-
Podłączenie budynku do ciepłej wody z sieci miejskiej
Czy Zarząd Wspólnoty moze zmusić właścicieli do wejścia do mieszkań i nowych podłączeń?
Zgodnie z zapisem UoWL to
Art.13.2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku,
jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Zarząd może skorzystać z tego zapisu -
Nowe opłaty za wyodrębniony garaż podziemny
Jest księga gruntowa zwana budynkową i są księgi lokalowe. Kupuje się udział w gruncie i budynku a nie "macierzy". ;-)
"Księga macierzysta" prowadzona jest dla nieruchomości wspólnej, która powstała w wyniku wyodrębnienia lokali. Ich właściciele nabywają odpowiedni udział w tej nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Podstawowym i niezbędnym składnikiem nieruchomości wspólnej jest grunt.
Księgi wieczyste mogą zostać założone dla trzech rodzajów nieruchomości:
1, Nieruchomość gruntowa. Dotyczy wszystkich działek stanowiących własność, zarówno niezabudowanych jak i zabudowanych. Często zdarza się, że działka zabudowana w księdze wieczystej opisana jest w taki sposób jakby nie było na niej budynku. Na szczęście jednak to nie informacje z księgi wieczystej stanowią o fizycznym stanie nieruchomości, a aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków prowadzony przez Starostwa Powiatowe.
2. Nieruchomość budynkowa. Budynki trwale związane z gruntem, stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności. Sytuacja taka ma miejsce, gdy właściciel budynku i właściciel gruntu to różne osoby, a budynek nie stanowi części składowej nieruchomości.
3. Nieruchomość lokalowa. Wyodrębniona część składowa nieruchomości gruntowej (gdy budynek jest częścią składową gruntu) albo nieruchomości budynkowej. Odrębną nieruchomość może wobec tego stanowić zarówno lokal mieszkalny jak i lokal o innym przeznaczeniu. Tak naprawdę jest to swego rodzaju nieruchomość w nieruchomości (bloku, budynku) i jest ona ściśle powiązana z tzw. „Księgą macierzystą” (założoną dla bloku wraz z gruntem, na którym stoi). Nieruchomość lokalowa będzie miała określony ułamkowy udział w częściach wspólnych i gruncie pod budynkiem.
TYLE w temacie gab. -
Uchwalenie uchwałę a część wspólna
Popatrzcie na to z tej strony.
Z której strony mamy patrzeć ?.
Żadnego przekrętu tu nie widzę . Uchwała właścicieli lokali jest ważna i istnieje w obrocie prawnym choć jej treść budzi moje zaniepokojenie , bo WM nie może mieć majątku w postaci lokali . Uchwała powinna brzmieć że "właściciele lokali tworzący WM wyrażają zgodę na sprzedaż części wspólnej Panu XXX oraz zmianę udziałów w NW"
Jeden z właścicieli chce powiększyć sobie lokal więc dokupił powierzchnie. Teraz zwiększy mu się udział w NW (zwiększa opłaty na utrzymanie nieruchomości ) a pozostałym współwłaścicielom nieruchomości zmniejszy (zmniejszą opłaty) i tyle .
Ile lokali liczy nieruchomość.
-
Uchwalenie uchwałę a część wspólna
WM nie może mieć majątku w postaci lokalu tak wynika z orzeczeń sądowych. To dalej jest część wspólna. -
oplaty za szyldy i reklamy wiszace na czesciach wspolnych - Jakie macie stawki?
Za klimatyzatory na częściach wspólnych opłata za 1 kW mocy = 30:00 zł/m-c
Za anteny sat nie pobieramy, bo nie ma zbiorczej RTV, a sygnał naziemnej jest kiepskiej jakości .
Reklama na elewacji uzależnione jest od powierzchni i miejsca . np. 15 m2 = 2500 netto.