Avatar

Grafen2

Grafen2

O

Nazwa użytkownika
Grafen2
Dołączył(a)
Wizyty
246
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
71
Nagrody Zarzadca.pl
11
  • Remont dachu - udział Starostwa

    brownie4 napisał użytkownik: »
    i Starostwo nie płaci nam żadnych zaliczek na poczet funduszu remontowego czy innych.
    Jak ma w takim razie wyglądać ich udział w remoncie dachu?
    Jaką kwotę za remont ( z faktury? z banku, tj. kredyt+odsetki?) mamy uwzględnić dzieląc na ich udziały w nieruchomości?
    .
    A dlaczego Starostwo nie płaci zaliczek to jest Wasza, właścicieli lokali, że na to pozwalacie , bo nie znacie swoich praw i OBOWIĄZKÓW zapisanych w UoWL .
    Starostwo jest takim samym właścicielem, jak pozostałych 8 właścicieli lokali. Koszty remontu dachu winny byś pokrywane wg udziału % w NW, jaki jest przypisany do lokalu (kwota remontu X udział % w NW)
  • Demontaż kamer

    adad napisał użytkownik: »
    Kamery we wspólnocie zazwyczaj są montowane na ścianach budynku/ów a więc na części wspólnej nieruchomości których właścicielami są wszyscy członkowie WM. Montaż kamer to inwestycja i nie każdy musi się na nią godzić i jeszcze ją finansować. Prywatne finanse nie są częścią wsp0ólną nieruchomości i podlegają ochronie prawnej art. 140 Kc, art. 64.3 Konstytucja RP.

    Dawno takich banialuk nie czytałem . We wspólnocie nie ma "Prywatnych funduszy" ...

    W momencie wpłaty środków z zaliczki na konto WM, One stają się majątkiem wspólnym właścicieli lokali tworzących daną WM (w wielu orzeczeniach sądowych tak zapisano) . Ich wydatkowanie jest oparte na uchwałach właścicieli lokali, jak "Plan Gospodarczy" czy "Plan remontowo -inwestycyjny NW ". Dlatego w celu wyposażenia NW w dodatkowe urządzenia czy instalacje potrzebna jest uchwała większościowa właścicieli lokali (dotyczy dużych WM, powyżej 3 lokali). Podobnie jest, gdy takie instalacje czy urządzenia chce się zdemontować.
  • Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych

    Zarządca napisał użytkownik: »
    Jeżeli garaż jest lokalem, to nie ma obowiązku urządzania w nim miejsca dla niepełnosprawnych. Gdyby okazało się, że deweloper w ten sposób omija przepisy, współwłaścicielom garażu przysługuje roszczenie o zapłatę (odszkodowanie, roszczenia z rękojmi - zależy od stanu faktycznego).
    Nie zawsze garaż wielostanowiskowy jest wyodrębnionym lokalem z przypisanym udziałem w NW. Taka sytuacja ma miejsce, gdy lokale są sprzedawane wraz z miejscami do parkowania. (taki myk by zapłacić niższy VAT). Taki garaż stanowi nieruchomość wspólną w całości .
    Dlatego powyższy wpis (Zarządca) wprowadza w błąd.

  • Najem pomieszczenia wspólnego

    Czeskka napisał użytkownik: »
    Dzień dobry,

    Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może sam podjąć decyzję o wynajęciu pomieszczenia wspólnego osobie, która nie jest członkiem wspólnoty i podpisaniu z nim umowy najmu bez uchwały wspólnoty w tej sprawie?

    Do tego potrzebna jest uchwała właścicieli lokali . Każdy właściciel ma prawo wiedzieć, że są takie pomieszczenia we WM i za jak kwotę i na jaki czas zostaje wynajęte pomieszczenie należące do część wspólnych . Może, któryś z właścicieli da lepsza ofertę wynajmu ?


    A tak na marginesie, lepieje podjąć uchwalę ws wynajmu pomieszczeń wspólnego użytkowana , aby na przyszłość nie trzeba było ponownie podejmować uchwał do każdego przypadku.

  • wspolne uzytkowanie

    etra napisał użytkownik: »
    Nasza kamienica sasiaduje z dwoma innymi wspolnotami. Mamy wspolne rynny , kosze zlewowe i zlewnie. W dwoch koszach jest zainstalowana od 11 instalacja antyoblodzeniowa, ktora zakladal poprzedni zarzadca ktory jeszcze zarzadzal wszystkim jako PGM. Instalacje trzeba przegladac, konserwowac , zaplacic za prad. Czy sasiedzi musza sie dolozyc do kosztow przegladow, napraw i zuzycia pradu ? Na razie wyslalam grzeczne pismo z prosba o partycypacje w kosztach, ale nie ma reakcji. W dokumentacji brak jakichkolwiek pisemnych ustalen

    Oczywiście, że te dwie WM winny partycypować w kosztach utrzymania w instalacji przeciwoblodzeniowej jeżeli z niej korzystają , ale jak znam życie wyślą Ciebie na Berdyczów.
    Uważam, że bez sądu się nie obejdzie .

    Na czyj wniosek odbył się montaż tej instalacji przeciwoblodzeniowej?

  • drzewo do ochrony pomnikowej

    Czy można na prywatnej działce ustanowić pomnik przyrody?
    źródło: https://www.modrzew.org.pl/pomniki-przyrody-jak-zglosic-drzewo/

    Tak, jest to możliwe. Jeżeli mamy piękne drzewo możemy je zgłosić do takiej ochrony. Osobną kwestią jest ustanowienie pomnika bez zgody właściciela. Kwestia ta budzi kontrowersje. Zgoda właściciela jest moim zdaniem kluczowa, by cała operacja miała sens. Dlaczego?
    Po pierwsze, jeżeli drzewo znajduje się na terenie, który nie jest ogólnie dostępny lub część korony drzewa znajduje się nad prywatną działką urzędnicy dokonujący oględzin muszą uzyskać dostęp do tego miejsca. Trzeba ustalić stan drzewa np. zobaczyć czy drzewo nie potrzebuje zabiegów ochronnych, podparcia, usunięcia suchej gałęzi itp.
    Po drugie z punktu widzenia właściciela ustanowienie pomnika przyrody wiąże się z pewnymi ograniczeniami na własnym terenie. Najczęściej zakazy dotyczą prowadzenia prac ziemnych lub zmiany stosunków wodnych, czyli mogą np. uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych.
    Po trzecie trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę drzewa wbrew woli i bez współpracy właściciela terenu. Osobom, na których terenie ustanowiono pomnik, gminy mogą zrekompensować niedogodności, jednak działając bez porozumienia narażają się często na długotrwałe postępowania sądowe, które mogą zakończyć się korzystną decyzją dla właściciela terenu i tym, że pomnik nie zostanie ustanowiony.
  • Odpady - deweloper

    Proton napisał użytkownik: »
    Czy mieszkańcy jako wspólnota mogą coś zrobić aby deweloper udostępnił śmietniki (rozumiem, że w tym przypadku musi zostać również podpisana umowa z miastem na zarządzanie odpadami)?
    Mieszkańcy nic nie mogą , ale właściciele lokali ( tu potrzebny akt notarialny) już tak.

  • Zielnik na dachu

    Edyta123 napisał użytkownik: »
    Mam taras na dachu bloku. Poza moim tarasem na dachu są urządzenia techniczne i duzo wolnej przestrzeni. Czy można wynająć od wspólnoty kawałek tej przestrzeni aby postawić zielnik i kilka donic na pietruszkę? Zarządca się nie zgodził twierdząc, że nie ma takiej możliwości. Podpowiedź cię co zrobić z takim fantem.
    Złóż wniosek na zebraniu Właścicieli lokali .... będzie o czym dyskutować i będzie rozstrzygnięcie , może przychylne Tobie

  • Uchwała zaskarżona do sądu - czy zarząd może wynająć adwokata i opłacić go ze środków wspólnoty

    luck napisał użytkownik: »
    Witam.
    W naszej wspólnocie ma miejsce próba uzyskania odszkodowania za szkody górnicze. Wynajęta przez zarządcę firma prawnicza zawiązała indywidualne umowy z członkami wspólnoty na świadczenie usługi reprezentowania ich w sądzie. Trwają czynności prawne. Firma prawnicza wymaga opłaty za podjęte działania ( trochę ponad 1 tyś złotych od każdej umowy) już teraz, deklarując jednocześnie zwrot tych środków po uzyskaniu odszkodowania. Zarządca z Zarządem postanowili wystosować uchwałę, celem której jest zgoda mieszkańców na pokrycie tych kosztów ze środków Funduszu Remontowego. Czy to dozwolone działanie?
    Wspólnota może występować i opłacać te sprawy, które dotyczą części wspólnych . Jeżeli właściciele lokali podpisali umowy indywidualne na prowadzenie spraw , to winni wnieść opłaty indywidualne .
    Czy WM jest stroną sprawy odszkodowania ?

  • Art. 25 UoWL

    Art. 24. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.