Avatar

Grafen2

Grafen2

O

Nazwa użytkownika
Grafen2
Dołączył(a)
Wizyty
282
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
79
Nagrody Zarzadca.pl
11
  • Remont dachu - udział Starostwa

    brownie4 napisał użytkownik: »
    i Starostwo nie płaci nam żadnych zaliczek na poczet funduszu remontowego czy innych.
    Jak ma w takim razie wyglądać ich udział w remoncie dachu?
    Jaką kwotę za remont ( z faktury? z banku, tj. kredyt+odsetki?) mamy uwzględnić dzieląc na ich udziały w nieruchomości?
    .
    A dlaczego Starostwo nie płaci zaliczek to jest Wasza, właścicieli lokali, że na to pozwalacie , bo nie znacie swoich praw i OBOWIĄZKÓW zapisanych w UoWL .
    Starostwo jest takim samym właścicielem, jak pozostałych 8 właścicieli lokali. Koszty remontu dachu winny byś pokrywane wg udziału % w NW, jaki jest przypisany do lokalu (kwota remontu X udział % w NW)
  • Demontaż kamer

    adad napisał użytkownik: »
    Kamery we wspólnocie zazwyczaj są montowane na ścianach budynku/ów a więc na części wspólnej nieruchomości których właścicielami są wszyscy członkowie WM. Montaż kamer to inwestycja i nie każdy musi się na nią godzić i jeszcze ją finansować. Prywatne finanse nie są częścią wsp0ólną nieruchomości i podlegają ochronie prawnej art. 140 Kc, art. 64.3 Konstytucja RP.

    Dawno takich banialuk nie czytałem . We wspólnocie nie ma "Prywatnych funduszy" ...

    W momencie wpłaty środków z zaliczki na konto WM, One stają się majątkiem wspólnym właścicieli lokali tworzących daną WM (w wielu orzeczeniach sądowych tak zapisano) . Ich wydatkowanie jest oparte na uchwałach właścicieli lokali, jak "Plan Gospodarczy" czy "Plan remontowo -inwestycyjny NW ". Dlatego w celu wyposażenia NW w dodatkowe urządzenia czy instalacje potrzebna jest uchwała większościowa właścicieli lokali (dotyczy dużych WM, powyżej 3 lokali). Podobnie jest, gdy takie instalacje czy urządzenia chce się zdemontować.
  • Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych

    Zarządca napisał użytkownik: »
    Jeżeli garaż jest lokalem, to nie ma obowiązku urządzania w nim miejsca dla niepełnosprawnych. Gdyby okazało się, że deweloper w ten sposób omija przepisy, współwłaścicielom garażu przysługuje roszczenie o zapłatę (odszkodowanie, roszczenia z rękojmi - zależy od stanu faktycznego).
    Nie zawsze garaż wielostanowiskowy jest wyodrębnionym lokalem z przypisanym udziałem w NW. Taka sytuacja ma miejsce, gdy lokale są sprzedawane wraz z miejscami do parkowania. (taki myk by zapłacić niższy VAT). Taki garaż stanowi nieruchomość wspólną w całości .
    Dlatego powyższy wpis (Zarządca) wprowadza w błąd.

  • Najem pomieszczenia wspólnego

    Czeskka napisał użytkownik: »
    Dzień dobry,

    Czy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może sam podjąć decyzję o wynajęciu pomieszczenia wspólnego osobie, która nie jest członkiem wspólnoty i podpisaniu z nim umowy najmu bez uchwały wspólnoty w tej sprawie?

    Do tego potrzebna jest uchwała właścicieli lokali . Każdy właściciel ma prawo wiedzieć, że są takie pomieszczenia we WM i za jak kwotę i na jaki czas zostaje wynajęte pomieszczenie należące do część wspólnych . Może, któryś z właścicieli da lepsza ofertę wynajmu ?


    A tak na marginesie, lepieje podjąć uchwalę ws wynajmu pomieszczeń wspólnego użytkowana , aby na przyszłość nie trzeba było ponownie podejmować uchwał do każdego przypadku.

  • Uchwała zaskarżona do sądu - czy zarząd może wynająć adwokata i opłacić go ze środków wspólnoty

    luck napisał użytkownik: »
    Witam.
    W naszej wspólnocie ma miejsce próba uzyskania odszkodowania za szkody górnicze. Wynajęta przez zarządcę firma prawnicza zawiązała indywidualne umowy z członkami wspólnoty na świadczenie usługi reprezentowania ich w sądzie. Trwają czynności prawne. Firma prawnicza wymaga opłaty za podjęte działania ( trochę ponad 1 tyś złotych od każdej umowy) już teraz, deklarując jednocześnie zwrot tych środków po uzyskaniu odszkodowania. Zarządca z Zarządem postanowili wystosować uchwałę, celem której jest zgoda mieszkańców na pokrycie tych kosztów ze środków Funduszu Remontowego. Czy to dozwolone działanie?
    Wspólnota może występować i opłacać te sprawy, które dotyczą części wspólnych . Jeżeli właściciele lokali podpisali umowy indywidualne na prowadzenie spraw , to winni wnieść opłaty indywidualne .
    Czy WM jest stroną sprawy odszkodowania ?

  • Art. 25 UoWL

    Art. 24. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.
  • Umieszczenie szyldu przy wejściu do budynku

    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    1. czy wymagana jest zgoda WM na umieszczenie takiego szyldu powiedzmy nieinwazyjnego tzn. np. na przyssawkach do powierzchni szyby przy wejściu do budynku?

    Skoro WM ma wyznaczone miejsce na tablice związane z prowadzoną działalnością, należy się do tego dostosować .
    W tym przypadku to WM stawia warunki do spełnienia i ma związek z estetyka nieruchomości wspólnej . Takie tablice mogą się łączyć z dodatkowa comiesięczna opłatą .



    kaef1987 napisał użytkownik: »
    .. Stąd moje pytanie:
    2. Rozmawiałem z właścicielką lokalu na parterze, że jeśli będzie problem z zarządcą to mogę zamontować taką tabliczkę na jej witrynie (szybie), która znajduje się obok wejścia głównego do budynku. Czy w takim wypadku właścicielka lokalu może mieć problemy?

    Umieszczanie reklam na szybie nie rodzi żadnych konsekwencji wraz z ponoszeniem dodatkowych opłat.
  • Koszty najmu mieszkania

    Umowa najmu lokalu i jej elementy

    Umowa najmu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron. Powinny się w niej znaleźć następujące zapisy:

    1) miejsce i data zawarcia umowy,
    2) określenie stron i ich dane ewidencyjne (dane osobiste, NIP/PESEL, seria i nr dowodu tożsamości),
    3) dokładny opis lokalu mieszkalnego, jego stan, powierzchnia (najlepiej użytkowa, zgodna z wpisem w Księdze wieczystej), wyposażenie,
    4) wysokość czynszu oraz informacja o elementach składowych czynszu, kosztach eksploatacji (kto pokrywa koszty zużycia energii elektrycznej, wywozu odpadów,itp), utrzymania nieruchomości wspólnych,
    5) czas trwania umowy,
    6) warunki wypowiedzenia umowy,
    7) prawa i obowiązki stron umowy (również brak prawa do podnajmowania osobom trzecim, prawo do wprowadzania zmian w budowie),
    8) podpisy stron
  • Remont dachu - udział Starostwa

    brownie4 napisał użytkownik: »
    Jeszcze jedno pytanie: czy te trzy lata wstecz obowiązują tylko w przypadku, gdy do Starostwa były przez te lata wysyłane inofrmacje o stawkach za czynsz [zaliczki] (administrator takich informacji do nich wysyłał)?

    Nie , zgodnie z prawem byli zobowiązani do wpłat zaliczek, jak każdy inny właściciel lokalu. Należy wyliczyć, jaki wymiar ZALICZKI (nie czynszu) miało obowiązek wpłacać Starostwo za swój lokal i przesłać do Starostwa , dać im termin do zapłaty . Po tym terminie, jak nie zapłacą, to tylko windykacja przez sąd .

  • Śmierć zarządcy

    ork1 napisał użytkownik: »
    Właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną osobie fizycznej w trybie art. 18 ustawy o własności lokali. Zarządca (osoba fizyczna) zmarła. Czy w związku z tym taka umowa wygasła, czy w miejsce dotychczasowego zarządcy wejdą jego spadkobiercy?


    Tak, umowa wygasła , nie jest dziedziczona ani nie wchodzi do masy spadkowej jako źródło przychodu.