Dnia 30.10.2000 roku Przedsiębiorstwo przestało być właścicielem budynku, a stało się właścicielem lokalu w rozumieniu ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nrt.85, 388 ze zm.).
Czy podjęte uchwały były i są w świetle ustawy zawartej w Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.?
marta26421, a co dało podjęcie uchwały o podpisaniu indywidualnych umów na dostawy mediów i usług przez spółkę i właścicieli.Przecież takie umowy sa niezgodne z prawem bo spółka nie jest w świetle prawa dostawcą mediów dla nas.Po prostu - moim zdaniem spółka tworzy własne prawo według którego funkcjonuje.
Należy postawić pytanie, po co Przedsiębiorstwu była potrzebna uchwała właścicieli lokali w sprawie odłączenia części nieruchomości WM?
A jakie ma znaczenie odpowiedź na to pytanie? ŻADNEGO.
Uchwała nie ma prawnego znaczenia, bo uchwałą nie da się podzielić nieruchomości. To tak, jakby tej uchwały nie było.
marta26421,gdybyś tu była,to chyba bym Cię uściskał!!!Dopiero teraz zobaczyłem to, czego nikt nie zauważył. W tej uchwale jest błąd formalny.Tak uchwała to lipa i to podwójna! Cytuję :Uchwała nr.... z dnia 12 sierpnia 2009r w sprawie umownego wyłączenia części budynku z kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. "Na podstawie art.23 w związku z art.22 ust.3 pkt.5a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (tekst jedn. : Dz.U. z 2000r. Nr 80,poz 903 z późn. zm.) uchwala się co następuje: Parag. 1. 1)Stwierdza się,że dla celów ustalania kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, mocą uchwały WM "XYZ" nr 20/2009 podjętej w dniu 27 marca 2009r w sprawie umownego podziału budynku polegającego na oddzieleniu łącznika od hotelu, została wyłączona z niej część stanowiąca <hotel> o pow. całkowitej 3218.78 m. kw w tym część wspólną o pow.627.94 m.kw. 2) Stwierdza się,że mocą uchwały o której mowa w ust.1, ustalono,iż koszty utrzymania <hotelu>ponosić będzie tylko i wyłącznie właściciel (spółka) W szczególności wyłączona została możliwość korzystania przez spółkę ze środków funduszu remontowego na potrzeby związane z utrzymaniem części budynku zajętej przez <hotel> 3)Stwierdza się,że mocą uchwały,o której mowa w ust.1 opłatami pochodzącymi od właścicieli lokali została objęta wyłącznie część budynku położona w łączniku o pow. 620.72 m.kw.Właściciele lokali będą ponosili koszty według pow. użytkowej lokali."
"Właściciele lokali będą ponosili koszty według pow. użytkowej lokali"
Problem polega na tym, że 9 lokali posiada urządzone KW (dowód;odpis KW lokalu) i nie stanowią własności Przedsiębiorstwa. Opłata członka WM to:
- woda i ścieki
-energia cieplna
-wywóz nieczystości.
WM nie obchodzą lokale Przedsiębiorstwa i 9 osób fizycznych. Nie po to ustawodawca ją ustanowił. WM odpowiada za zarząd nieruchomością wspólną, a nie lokalami.
Kiedy to napisałeś przed czy po 12.08.2009 roku?
"To ONI podpisują wszystkie umowy na dostawy mediów,to ONI
> zatrudniają pracownika,który sprząta i jest konserwatorem w budynku"
"ONI nie chcą partycypować w funduszu remontowym,który MY
> zbieramy.Są to śmieszne kwoty.Budynek trzeba ocieplić,zrobić
> elewacje.Chciałbym
> ICH zmusić do tego,żeby wpłacali chociaż na FR przynajmniej od części
> dobudówki"
Prezesie! Dokumenty i informacje w głowie układa się datami. Punktem wyjścia jest dzień powstania WM - 30.10.2000 r.
Kto zarządzał budynkiem do dnia 29.10.2000 r? Jego właściciel - Przedsiębiorstwo.
Podstawa prawna podana w dokumentach informuje każdego kto ją czyta. Sprzedaż lokalu nastąpiła w trybie ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.), a uchwała z dnia 12.08.2009 roku w trybie tekstu jednolitego ustawy zawartej w Dz.U z 2000 r. Nr.80, pzo.903 ze zm.
Uchwały, które sporządzałeś od 2000 roku też były w świetle przepisów tekstu jednolitego ustawy o własności lokali?
marta26421 a może wrócimy do samego tekstu uchwały o umownym oddzieleniu części budynku.Nic Cię w tym tekście nie zaskoczyło?Nic nie zdziwiło?
Owner ma rację,trochę zakręciłas...Nie chcę podawać wszystkich informacji "na tacy" bo wiem,że moje posty czyta ktoś,kto ich znać nie powinien.Wiem,że to robi,bo jego kolejne posunięcia dają mi do myślenia.
marta26421 i co z tego,że czynności zostały wykonane zgodnie z literą jakiejś ustawy a przynajmniej ktoś się na nie powołuje.Tylko czy działa zgodnie z tą ustawą? Chyba zgodzisz się ze mną,że nie.
Prezesie! Ta uchwała dużo mówi o Przedsiębiorstwie będącym z jednej strony właścicielem lokalu w rozumieniu ustawy o własności lokali, a z drugiej zarządcą. Nie chcę byś podawał na forum szczegóły. Rozumiem doskonale Twoją sytuację.
Wejdz do bazy danych GUS i wprowadz numer REGON Przedsiębiorstwa - sprawdz Kod i nazwa przeważającego rodzaju działalności wg PKD 2007
Gdybyś posiadał akt założycielski wiedziałbyś więcej szczegółów.
[cite] marta26421:[/cite]Gdybyś posiadał akt założycielski wiedziałbyś więcej szczegółów.
Nie akt założycielski, lecz odpis z KRS. Od czasu utworzenia przedsiębiorstwa czy przekształcenia w spółkę wiele mogło się zmienić. Aktualny stan prawny spółki jest odnotowywany w KRS.
Ale to też nie ma znaczenia dla sytuacji wspólnoty i prezesa.
Co Ci po historii? Do czego przyda się prezesowi ta wiedza?
Może co najwyżej książkę napisać: "Matnia. Czyli: jak dałem się wrobić we wspólnotę".
marta26421,według danych GUS : PKD 2007 nr 6820Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. owner - w KRS nic nie ma na temat sposobu działania spółki.
Ta informacja jest Tobie potrzebna byś umiał oddzielić Przedsiębiorstwo o numerze REGON i jego działalność gospodarczą od WM powstałej w trybie art.6 ustawy o własności lokali której jest członkiem. A zatem Przedsiębiorstwo najmuje i zarządza nieruchomościami stanowiącymi jego własność i dzierżawionymi.
Nieruchomość w którym powstała WM stanowiła do dnia 29.10.2000 r. własność Przedsiębiorstwa i była przez niego zarządzana w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Podstawa prawna określona w uchwałach podjętych na pierwszym zebraniu właścicieli lokali i pózniej określa sposób zarządu nieruchomością wspólną.
1. Umowa kupna lokalu mieszkalnego
Ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm)
2. Uchwala z dnia 12.08.2009r.
ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali ( tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm. )
Przecież nic się nie stanie jak podasz podstawę prawną określoną w uchwałach podjętych od dnia pełnienia funkcji członka Zarządu " właścicielskiego".
w KRS nic nie ma na temat sposobu działania spółki
Nie chodzi o "sposób działania" (co to w ogóle jest?), lecz o stan prawny: udziałowców, skład organów spółki, sposób reprezentacji, prokurentów, przedmiot działalności spółki itp.
Czy miałeś w ręku odpis z KRS, czy mówisz o danych z Internetu, np. z wyszukiwarki KRS?
Przecież nic się nie stanie jak podasz podstawę prawną określoną w uchwałach podjętych od dnia pełnienia funkcji członka Zarządu " właścicielskiego".
W uchwałach właścicieli lokali nie ma potrzeby podawać podstawy prawnej w postaci konkretnego przepisu ustawy. Nie trzeba też podawać "wersji" ustawy, co chyba masz na myśli. Wystarczy powołać się na uprawnienia właścicieli, nadane ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku.
Jestem ciekaw, dokąd marta26421 nas doprowadzi z tym Regonem spółki i podstawami prawnymi uchwał właścicieli lokali...
Owner! Gdyby w budynku WM sprzedano wszystkie lokale lub dokonano podziału nieruchomości nie byłoby problemu.
W łączniku jest 15 lokali, kotłownia i piwnice. Przedsiębiorstwo posiada 6 lokali, a właściciele indywidualni 9.
Hotel - 9 właścicieli wyodrębnionych lokali posiadających 8% udział dnia 27.03.2009 roku wyraziło zgodę na umowny podział budynku polegający na oddzieleniu hotelu od łącznika. Koszty utrzymania hotelu poniesie Przedsiębiorstwo o numerze identyfikacyjnym REGON...
Części wspólne hotelu to nieruchomość w zarządzie WM (627,94 m2).
Prezesie! Kupiłeś lokal mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej obejmującym łącznik oraz hotel i dokonałeś zapłaty na rzecz Przedsiębiorstwa. Natomiast ułamkową część gruntu pod budynkiem otrzymałeś w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Taką samą procedurę przeszło jeszcze 8 osób fizycznych.
Dokumenty z kupna sprzedaży 9 lokali mieszkalnych znajdują się w pomieszczeniach Przedsiębiorstwa i w mieszkaniach 9 osób fizycznych. Wspomnieć należy, że Przedsiębiorstwo posiada swoją siedzibę 80 km od budynku w którym sprzedano 9 lokali mieszkalnych. Jak wynika z Twojego opisu, sprawami Przedsiębiorstwa na miejscu zajmuje się kierownik hotelu.
Zakres obowiązków powierzonych kierownikowi hotelu przez Dyrektor/obecnie Prezesa Zarządu/ nie jest znany Wam - 9 stronom umowy z Przedsiębiorstwem. I kiedy odbywało się zebranie organizacyjne właścicieli lokali zwołane przez Przedsiębiorstwo zamiast Dyrektor na zebraniu pojawił ów kierownik.
Jak dowiedziałeś się wczoraj, Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą - " PKD 2007 nr 6820Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi". Gdybyś miał wgląd w akt założycielski Przedsiębiorstwa to wiedziałbyś, w trybie jakich ustaw najmuje i zarządza swoimi oraz wydzierżawionymi nieruchomościami.
Budynek WM to własność mieszana (KOD 85) - Przedsiębiorstwa i 9 osób fizycznych. W jej budynku lokalami zarządzają sami właściciele. Sprzedaż i najem lokalu to suwerenna decyzja ich właściciela . Gdybyś sprzedał swoje mieszkanie na rynku wtórnym to miałbyś żywy dowód na to, że WM nie jest stroną umowy w formie aktu notarialnego. To samo byłoby z jego wynajęciem. Czynsz za wynajem co miesiąc trafiałby do Twojej kieszeni.
Ponieważ udziałowcami nieruchomości wspólnej są właściciele lokali to obowiązkiem ustawowym Twoim i pozostałych 9 właścicieli jest wnosić co miesiąc opłaty na rzecz WM. To WM staje przed sądem gdy dochodzi do zaskarżenia uchwały przez właściciela lokalu. Jej reprezentantem w sądzie jest Zarząd Wspólnoty lub Zarządca. Tak się składa, że w 2009 roku zaskarżyłeś uchwałę z dnia 12.08.2009 roku, którą przytoczyłeś na forum. Sprawę o uchylenie przytoczonej uchwały przegrałeś. Reprezentantem WM w sądzie był nowo wybrany członek Zarządu Wspólnoty.
Z osobą która dzisiaj jest członkiem jednoosobowego Zarządu Wspólnoty współpracowałeś przez 8 lat. Przebieg współpracy opisałeś na forum. Dzisiaj ta osoba to z jednej strony członek Zarządu Wspólnoty, a z drugiej kierownik hotelu posiadający umowę o pracę z Przedsiębiorstwem.
Czy nowo wybrany Zarząd Wspólnoty zwołał zebranie właścicieli lokali?
marta26421, małe sprostowanie : spólka ma teraz 5 lokali a właściciele 10 bo jeden z właścicieli wykupił jedno sąsiadujące ze swoim.To akurat nie ma wpływu na stan rzeczy.
marta26421 i co z tego,że podjęliśmy uchwałę o podziale? Czy jest zgodna z prawem? Ty w ten sposób należało podzielić budynek? Wtedy padł taki pomysł i został "przyklepany" uchwałą.Jeżeli spółka zatrudnia prawnika,to prawnik powinien wiedzieć,że ta uchwała jest niezgodna z prawem.Zaczynamy sie coraz bardziej pogrążać.Teraz z kolei zarząd każe mi wpłacać pieniądze na konto spółki.Bo spółka tak chce i tak każe zarząd wspólnoty=spółka.
marta26421, jak kierownik dał do podpisu umowy o dostawę mediów ze spółką to tylko ja jej nie podpisałem.Pozostali dla świętego spokoju to zrobili.Nawet były takie sytuacje,gdzie jest wspólność majątkowa małżeńska i umowy podpisywały tylko po jednej osobie.Czy taka umowa jest ważna? Czy w takiej umowie członek wspólnoty może występować jako "dostawca"? Czy treść takiej umowy może anulować treść uchwały ? Litości!!!
Prezesie! Uporządkowałam częściowo sprawy o sytuacji panującej we WM , a Ty zamiast podać mi podstawę prawną o którą prosiłam, piszesz że robię sobie jaja.
Można kiwać palcem wówczas, gdy ma się 100% pewność. A Ty jej nie masz. Każde zaskarżenie uchwały tak się skończy. To, że kupiłeś lokal i przez 8 lat byłeś członkiem Zarządu "właścicielskiego" nie wystarczy. Czy kiedykolwiek ktoś skontrolował dokumenty WM, które trzymałeś w "domowym " archiwum? Nie. I to jest sygnał, że zarząd budynkiem WM nie podlega kontroli państwa.
UCHWAŁA ..../2009r.
Właścicieli lokali w nieruchomości przy ulicy .... w...
z dnia 12.08.2009r.
W sprawie: umownego wyłączenia części budynku z kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
Na podstawie art.23 w związku z art.22 ust.3 pkt.5a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (tekst jedn. : Dz.U. z 2000r. Nr 80,poz 903 z późn. zm.) właścicile lokali postanawiają:
Treść
Uchwała wchodzi w życie z dniem ....
Liczba wszystkich udziałów ..............
Liczba udziałów oddanych za uchwałą ...........
Liczba udziałów oddanych przeciw uchwale .......
Protokolant Zebrania Przewodniczący Zebrania
....................... ...............................
UWAGA
Pod uchwałą i załącznikami do niej podpisuje się: Przewodniczący Zebrania Właścicieli - jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu, za uchwałą głosowali właściciele, którzy posiadają większość udziałów.
Zarząd Wspólnoty - jeżeli uchwała głosowana była częściowo na zebraniu częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów bądz tylko w tym trybie.
Podstawa prawna określona w uchwale. W celu lepszego zrozumienia podałam art.22 ust.1 w związku z ust.5a.
Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Owner! Mi chodziło o Zarząd określony w trybie przepisów ustawy o własności lokali.
Przypominam, że mowa jest o zasobie mieszkaniowym WM w którym lokale+ udziały posiada Przedsiębiorstwo państwowe i osoby fizyczne.
USTAWA
z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
11) prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;
Art. 64. 1. Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Art. 64. 1. Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Art. 70. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Właściwy organ, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.
Owner! Mi chodziło o Zarząd określony w trybie przepisów ustawy o własności lokali.
Wyjaśnij mi, co to według Ciebie znaczy?
Czy uważasz, że "zarząd określony w trybie przepisów ustawy o własności lokali" nie podlega nadzorowi i kontroli instytucji, które wymieniłem? A jaki podlega?
Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz.U.nr.85, poz.388 ze zm.) - tekst jednolity ustawy zawarty w Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.
Art.40 ust.1 i 2
Art. 18
Art.20
Zwróci uwagę, że treść uchwały upublicznionej na forum wskazuje jednolity tekst ustawy. Przypominam, że sprzedaż lokalu nastąpiła w trybie Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz.U.nr.85, poz.388 ze zm.).
[cite] marta26421:[/cite]Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz.U.nr.85, poz.388 ze zm.) - tekst jednolity ustawy zawarty w Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm.
Art.40 ust.1 i 2
Art. 18
Art.20
Ty się mnie pytasz o co chodzi? Każdy wie, że osoby prawne (m.in. gmina, przedsiębiorstwa państwowe, spółki z o.o. ) do dnia 18.05.2000 roku mogły wykonywać Zarząd w trybie art.20 ustawy o własności lokali (Dz.U.nr.85, poz.388 ze zm.)
Komentarze
Czy podjęte uchwały były i są w świetle ustawy zawartej w Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.?
Uchwała nie ma prawnego znaczenia, bo uchwałą nie da się podzielić nieruchomości. To tak, jakby tej uchwały nie było.
Dla Ciebie to przynudzanie, a dla mnie poważna sprawa.
Problem polega na tym, że 9 lokali posiada urządzone KW (dowód;odpis KW lokalu) i nie stanowią własności Przedsiębiorstwa. Opłata członka WM to:
- woda i ścieki
-energia cieplna
-wywóz nieczystości.
WM nie obchodzą lokale Przedsiębiorstwa i 9 osób fizycznych. Nie po to ustawodawca ją ustanowił. WM odpowiada za zarząd nieruchomością wspólną, a nie lokalami.
Kiedy to napisałeś przed czy po 12.08.2009 roku?
"To ONI podpisują wszystkie umowy na dostawy mediów,to ONI
> zatrudniają pracownika,który sprząta i jest konserwatorem w budynku"
"ONI nie chcą partycypować w funduszu remontowym,który MY
> zbieramy.Są to śmieszne kwoty.Budynek trzeba ocieplić,zrobić
> elewacje.Chciałbym
> ICH zmusić do tego,żeby wpłacali chociaż na FR przynajmniej od części
> dobudówki"
Kto zarządzał budynkiem do dnia 29.10.2000 r? Jego właściciel - Przedsiębiorstwo.
Podstawa prawna podana w dokumentach informuje każdego kto ją czyta. Sprzedaż lokalu nastąpiła w trybie ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm.), a uchwała z dnia 12.08.2009 roku w trybie tekstu jednolitego ustawy zawartej w Dz.U z 2000 r. Nr.80, pzo.903 ze zm.
Uchwały, które sporządzałeś od 2000 roku też były w świetle przepisów tekstu jednolitego ustawy o własności lokali?
Owner ma rację,trochę zakręciłas...Nie chcę podawać wszystkich informacji "na tacy" bo wiem,że moje posty czyta ktoś,kto ich znać nie powinien.Wiem,że to robi,bo jego kolejne posunięcia dają mi do myślenia.
Wejdz do bazy danych GUS i wprowadz numer REGON Przedsiębiorstwa - sprawdz Kod i nazwa przeważającego rodzaju działalności wg PKD 2007
Gdybyś posiadał akt założycielski wiedziałbyś więcej szczegółów.
Ale to też nie ma znaczenia dla sytuacji wspólnoty i prezesa.
Co Ci po historii? Do czego przyda się prezesowi ta wiedza?
Może co najwyżej książkę napisać: "Matnia. Czyli: jak dałem się wrobić we wspólnotę".
Nieruchomość w którym powstała WM stanowiła do dnia 29.10.2000 r. własność Przedsiębiorstwa i była przez niego zarządzana w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Podstawa prawna określona w uchwałach podjętych na pierwszym zebraniu właścicieli lokali i pózniej określa sposób zarządu nieruchomością wspólną.
1. Umowa kupna lokalu mieszkalnego
Ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr.85, poz.388 ze zm)
2. Uchwala z dnia 12.08.2009r.
ustawa z dnia 24.06.1994r. o własności lokali ( tj. Dz.U. z 2000 r. Nr.80, poz.903 ze zm. )
Przecież nic się nie stanie jak podasz podstawę prawną określoną w uchwałach podjętych od dnia pełnienia funkcji członka Zarządu " właścicielskiego".
Czy miałeś w ręku odpis z KRS, czy mówisz o danych z Internetu, np. z wyszukiwarki KRS?
Jestem ciekaw, dokąd marta26421 nas doprowadzi z tym Regonem spółki i podstawami prawnymi uchwał właścicieli lokali...
W łączniku jest 15 lokali, kotłownia i piwnice. Przedsiębiorstwo posiada 6 lokali, a właściciele indywidualni 9.
Hotel - 9 właścicieli wyodrębnionych lokali posiadających 8% udział dnia 27.03.2009 roku wyraziło zgodę na umowny podział budynku polegający na oddzieleniu hotelu od łącznika. Koszty utrzymania hotelu poniesie Przedsiębiorstwo o numerze identyfikacyjnym REGON...
Części wspólne hotelu to nieruchomość w zarządzie WM (627,94 m2).
Dokumenty z kupna sprzedaży 9 lokali mieszkalnych znajdują się w pomieszczeniach Przedsiębiorstwa i w mieszkaniach 9 osób fizycznych. Wspomnieć należy, że Przedsiębiorstwo posiada swoją siedzibę 80 km od budynku w którym sprzedano 9 lokali mieszkalnych. Jak wynika z Twojego opisu, sprawami Przedsiębiorstwa na miejscu zajmuje się kierownik hotelu.
Zakres obowiązków powierzonych kierownikowi hotelu przez Dyrektor/obecnie Prezesa Zarządu/ nie jest znany Wam - 9 stronom umowy z Przedsiębiorstwem. I kiedy odbywało się zebranie organizacyjne właścicieli lokali zwołane przez Przedsiębiorstwo zamiast Dyrektor na zebraniu pojawił ów kierownik.
Jak dowiedziałeś się wczoraj, Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą - " PKD 2007 nr 6820Z - wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi". Gdybyś miał wgląd w akt założycielski Przedsiębiorstwa to wiedziałbyś, w trybie jakich ustaw najmuje i zarządza swoimi oraz wydzierżawionymi nieruchomościami.
Budynek WM to własność mieszana (KOD 85) - Przedsiębiorstwa i 9 osób fizycznych. W jej budynku lokalami zarządzają sami właściciele. Sprzedaż i najem lokalu to suwerenna decyzja ich właściciela . Gdybyś sprzedał swoje mieszkanie na rynku wtórnym to miałbyś żywy dowód na to, że WM nie jest stroną umowy w formie aktu notarialnego. To samo byłoby z jego wynajęciem. Czynsz za wynajem co miesiąc trafiałby do Twojej kieszeni.
Ponieważ udziałowcami nieruchomości wspólnej są właściciele lokali to obowiązkiem ustawowym Twoim i pozostałych 9 właścicieli jest wnosić co miesiąc opłaty na rzecz WM. To WM staje przed sądem gdy dochodzi do zaskarżenia uchwały przez właściciela lokalu. Jej reprezentantem w sądzie jest Zarząd Wspólnoty lub Zarządca. Tak się składa, że w 2009 roku zaskarżyłeś uchwałę z dnia 12.08.2009 roku, którą przytoczyłeś na forum. Sprawę o uchylenie przytoczonej uchwały przegrałeś. Reprezentantem WM w sądzie był nowo wybrany członek Zarządu Wspólnoty.
Z osobą która dzisiaj jest członkiem jednoosobowego Zarządu Wspólnoty współpracowałeś przez 8 lat. Przebieg współpracy opisałeś na forum. Dzisiaj ta osoba to z jednej strony członek Zarządu Wspólnoty, a z drugiej kierownik hotelu posiadający umowę o pracę z Przedsiębiorstwem.
Czy nowo wybrany Zarząd Wspólnoty zwołał zebranie właścicieli lokali?
Czy przy połączeniu 2 lokali i utworzenie jednego wykorzystano nieruchomość WM?
Przedsiębiorstwo zatrudniło prawnika, a Wy?
Można kiwać palcem wówczas, gdy ma się 100% pewność. A Ty jej nie masz. Każde zaskarżenie uchwały tak się skończy. To, że kupiłeś lokal i przez 8 lat byłeś członkiem Zarządu "właścicielskiego" nie wystarczy. Czy kiedykolwiek ktoś skontrolował dokumenty WM, które trzymałeś w "domowym " archiwum? Nie. I to jest sygnał, że zarząd budynkiem WM nie podlega kontroli państwa.
- Urzędowi Skarbowemu,
- Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego,
- władzom samorządowym w zakresie przestrzegania przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, porządku i czystości oraz gospodarce odpadami,
- organom administracji architektoniczno-budowlanej (zgłoszenia robót, pozwolenia na budowę),
- Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków,
- organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości,
- itp., itd.
Właścicieli lokali w nieruchomości przy ulicy .... w...
z dnia 12.08.2009r.
W sprawie: umownego wyłączenia części budynku z kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
Na podstawie art.23 w związku z art.22 ust.3 pkt.5a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (tekst jedn. : Dz.U. z 2000r. Nr 80,poz 903 z późn. zm.) właścicile lokali postanawiają:
Treść
Uchwała wchodzi w życie z dniem ....
Liczba wszystkich udziałów ..............
Liczba udziałów oddanych za uchwałą ...........
Liczba udziałów oddanych przeciw uchwale .......
Protokolant Zebrania Przewodniczący Zebrania
....................... ...............................
UWAGA
Pod uchwałą i załącznikami do niej podpisuje się:
Przewodniczący Zebrania Właścicieli - jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu, za uchwałą głosowali właściciele, którzy posiadają większość udziałów.
Zarząd Wspólnoty - jeżeli uchwała głosowana była częściowo na zebraniu częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów bądz tylko w tym trybie.
Podstawa prawna określona w uchwale. W celu lepszego zrozumienia podałam art.22 ust.1 w związku z ust.5a.
Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Przypominam, że mowa jest o zasobie mieszkaniowym WM w którym lokale+ udziały posiada Przedsiębiorstwo państwowe i osoby fizyczne.
USTAWA
z dnia 7 lipca 1994 r.
Prawo budowlane
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
11) prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane - należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;
Art. 64. 1. Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Art. 64. 1. Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.
Art. 70. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Właściwy organ, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.
Czy uważasz, że "zarząd określony w trybie przepisów ustawy o własności lokali" nie podlega nadzorowi i kontroli instytucji, które wymieniłem? A jaki podlega?
Art.40 ust.1 i 2
Art. 18
Art.20
Zwróci uwagę, że treść uchwały upublicznionej na forum wskazuje jednolity tekst ustawy. Przypominam, że sprzedaż lokalu nastąpiła w trybie Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz.U.nr.85, poz.388 ze zm.).
Jestem za!