KubaP
KubaP
O
- Nazwa użytkownika
- KubaP
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 58
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 163
- Nagrody Zarzadca.pl
- 14
-
odbudowa stropu - kto płaci
-
Opłata za wywóz śmieci.
Kazimierz007 napisał użytkownik: »Czy ktoś może mi wytłumaczyć o co tu chodzi.
Obecnie w gminach stawia się naliczanie opłaty za zagospodarowanie odpadów od M3 zużytej zimnej wody (CW+ZW) zużytej w lokalu.
-
Suma udziałów w nieruchomości wspólnej
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu sprawy dotyczącej sumy udziałów w nieruchomości wspólnej. Zgodnie z tym co zawiera Księga Wieczysta (Dział II) suma udziałów cząstkowych nie daje 1.
Przy czym różnica między sumą udziałów cząstkowych a całkowitą wielkością udziałów wynosi ponad 10%. Z czego może to wynikać? Dodam, że w budynku znajduje się kilkanaście lokali wyodrębnionych, kilka lokali miejskich (w tym kilka mieszkań oraz lokale użytkowe, które są wynajmowane).
Dodatkowo podczas ostatniego ważnego głosowania (tzw. "obiegówka") wynika, że do zliczenia głosów uwzględniono całość udziałów, w tym także te "zaginione" 10%.
Rozumiem, że w budynku znajdują się dalej lokale gminne , które nie zostały wyodrębnione. Brakujący udział do 100% przypisany winien być do Gminy, jako pierwszego właściciela nieruchomości budynkowej .
Przed sprzedażą ostatniego lokalu należącego do gminy, należy wykonać operat wyodrębniający wszystkich lokali (najlepiej przez rzeczoznawcę majtkowego ) i zmienić udziały w NW. -
Naliczanie opłat za miejsca garażowe.
[cite] marcinpsk:[/cite]Ok, może się źle wyraziłem.
[cite] marcinpsk:[/cite]Czy hala garazowa jako posiadająca oddzielna księge wieczystą nie powinna być traktowana jako coś wyłączonego ze wspolnoty gdzie zastosowanie znajdują przepisy KC , a wlasciciele miejsc powinni ponosic koszty udziału w nieruchomosci wspolnej ?
I osobno powinna byc rozliczona NW wspolnoty , wg udziałów ?
Oprócz tego ponoszą koszty utrzymania garażu wielostanowiskowego tak jak utrzymania np mieszkania czy lokalu użytkowego . Ich zaliczka wygląda podobnie, jak dla lokalu mieszkalnego, różni się tylko nazwą pozycji .
https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka -
czym się różni rola od rolki?
Isabellaa32 napisał użytkownik: »czym się różni rola od rolki?
-
Suma udziałów w nieruchomości wspólnej
. Licząc zaś udziały podczas głosowań udziały gminy są wyliczane jako różnica między 1 a sumą udziałów lokali wykupionych. Czy taki sposób liczenia głosów ma umocowanie w prawie (tym bardziej, że gmina ma określoną konkretną wielkość udziałów w księdze wieczystej), czy zarządca może doliczyć tę różnicę gminie podczas głosowań?
Jest to o tyle istotne, że dochodzi do sytuacji, gdy suma udziałów głosów oddanych za jest znacząco większa niż suma udziałów głosów oddanych przeciw (wyliczanych na podstawie zapisów księgi wieczystej) a pomimo tego wynik głosowania jest odwrotny, przez doliczenie tych różnicowych udziałów.
Wydawać by się mogło, że nie można w dowolny i uznaniowy sposób wybierać sobie metody liczenia głosów/udziałów podczas głosowań - czy są jakieś jednoznaczne regulacje w tym temacie?
-
Naliczanie opłat za miejsca garażowe.
[cite] marcinpsk:[/cite]Przeszukałem forum w poszukiwaniu rozwiązania, lecz nigdzie nie było podobnego przypadku. Mianowicie:
- Budynek wielomieszkaniowy 8 mieszkań
- Hala garazowa na parterze budynku z własna ksiega wieczysta stanowiaca , wyodrebniona z budynku. znajdują się w niej komórki, rowerownia, pomieszczenie na smietnik, kotłownia etc. Ma swoja bramę garażową.
Około rok temu zmienił się nam zarządca, który na dzień dobry przedstawił sposób pobierania zaliczek.
Oczywiscie koszta utrzymania części wspólnych przez powierzchnie tych czesci i wyszedl koszt utrzymania metra. I to byłoby zrozumiałe i uczciwe.
[cite] marcinpsk:[/cite] Problem polega na tym , ze w obecnej chwili w zaliczki na utrzymanie garazu mamy wliczone utrzymanie dzwigu, firme sprzadajaca klatek, zewnetrznej czesci budynku, obsluge techniczna budynku etc... Co finalnie czesto sprawia, ze zaliczka na poczet utrzymania garazu jest wieksza niz zaliczka zwiazana z mieszkaniem.
Byłoby to zrozumiałe w przypadku, gdyby garaz był czescia wspolna budynku a jedynie miejsca byłyby przekazane na wiweczyste użytkowanie. W mojej ocenie jest to mocno niesprawiedliwe , poniewaz osoby
[cite] marcinpsk:[/cite]Czy jest to zgodne z prawem ?
Czy jest jakaś szansa, żeby to zaskarżyć, zmienić itp ?
Za garaż zaliczka winna być naliczona tak, jak za mieszkanie, czyli na utrzymanie lokalu - garażu i na utrzymanie NW zgodnie z udziałem przypisanym do garażu / ilość MP.
Czy podatek od nieruchomości też chcesz zaskarżać? przecież płacisz za garaż dużo więcej niż za mieszkanie... -
Opłata za wywóz śmieci.
Kazimierz007 napisał użytkownik: »Tak, zostałem oszukany ponieważ moje zużycie wody zostało w badanym okresie zostało zawyżone. W każdym innym okresie /ubiegły rok lub w okresie tego roku / moje zużycie wody wynosiło poniżej 6m3.
Skąd więc zarządca wziął do wliczenia zużycie 7,23 m3.
-
Zalane mieszkanie z powodu cieknącego dachu
Osoba, z którą jestem w kontakcie przedstawia się jako administrator budynku. .
Stąd się biorą kłopoty właścicieli lokali, zwłaszcza tych nowych
Od tej osoby dostałam także numer kontaktowy do firmy remontowej. Skąd wiem, że ekipa remontowa nie ma ubezpieczenia?- po prostu ich o to zapytałam, więc opieram się jedynie na ich słowie.
-
Wyprowadzanie pieniędzy z Wspólnoty
[cite] drag123:[/cite]Mam prośbę w imieniu znajomego - jest mieszkańcem Wspólnoty Mieszkaniowej - wspólnie z Gminą, Zarządca (dyr. ZGKiM), po wykupieniu lokalu przez jednego z mieszkańców (który przez 12- lat systematycznie opłacał czynsz) całą nadwyżkę na FR. - która przypadała na w/w lokal ok. 5000 zł- przelał na konto Gminy, argumentując , że w/w kwota była wpłacana przez Gminę.
Czy ,,zarządca,, mógł to zrobić - co mają zrobić właściciele lokali , to jest stała praktyka tego człowieka , wykazuje w Gminie zyski a Ci go trzymają.