Avatar

Hadrian

Hadrian

O

Nazwa użytkownika
Hadrian
Dołączył(a)
Wizyty
121
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
97
Nagrody Zarzadca.pl
8
  • Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera

    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Czy twój udział w garażu, to 224/28625 ?
    dokładnie tak jak napisałeś, wszystkie liczby się zgadzają
    udział w garażu, to 224/28625.
    czyli dobrze liczę, że mój udział to 2,56 ?
    wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2Xstawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?

    Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
    Powierzchniami, to będzie
    # mieszkanie to 43,80 m²
    # garaż 4,07 m²
    Razem 47,87 m²
    Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach
  • Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty

    W pierwszej kolejności, należałoby ustalić czy wypowiadacie umowę administratorowi, czy zarządcy.
    Co do administratora, to nie jest konieczna uchwała by rozwiązać umowę z administratorem, ale potrzebne jest oświadczenie woli w postaci wypowiedzenia, od przynajmniej dwaj członków wspólnoty (gdy zarząd jest wieloosobowy).
    Jeżeli administrator zatrudniał sobie podwykonawców, to jego sprawa, co z nimi zrobi po otrzymaniu wypowiedzenia. Wy macie umowę tylko z administratorem.
    Jeżeli umowy z serwisami są na wspólnotę, a administrator tylko reprezentował zarząd, to umowy może wypowiedzieć tylko zarząd wspólnoty. Płaciliście oddzielnie firmie od terenów zielonych, czy kasa szła do admina a ten rozliczał się z firmą?
  • Odpady - deweloper

    Zamieszkanie w nieruchomości w sposób legalny, jest możliwe po uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie. Okres od otrzymania decyzji do powstania wspólnoty, nazywany jest okresem przejściowym lub deweloperskim. W tym okresie, właściciel lub zarządca może już wystąpić do urzędu z deklaracją śmieciową (nie trzeba czekać na powstanie wspólnoty).
    Dlaczego deweloper zbiera? Wpłata na poczet śmieci powinna być dokonywana na konto wspólnoty, nie dewelopera. Jeśli kontenery są dewelopera, i wspólnota rozlicza się z deweloperem za kontenery, to zapytaj administratora na jakich zasadach się rozliczacie i czy to się bardziej opłaca, niż składać teraz deklarację. Deweloper zarządza waszą wspólnotą czy jest zarządca/administrator?
  • Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera

    atrusko napisał użytkownik: »
    Hadrian napisał użytkownik: »
    Nie powinno być różnic. Zarówno w akcie, jak i księdze wieczystej, powinna być ta sama wielkość. W przypadku nieruchomości wielobudynkowej, gdy do użytkowania są oddawane sukcesywnie kolejne budynki a z nimi lokale, zwiększa się mianownik udziału dla każdego lokalu. Dla zarządcy/administratora najistotniejsze są dane zawarte w księdze wieczystej. Od dewelopera powinien otrzymać informację o właścicielach, o danych korespondencyjnych/kontaktowych.

    W naszym wypadku nic nie było dobudowywane. Mamy jeden wolnostojący budynek. A może po przeliczaniu udziałów (bo przecież od wielkości udziałów naliczana jest zaliczka na FR) powstała różnica? Dlaczego zaczęliśmy się nad tym się zastanawiać? Z bilansu rocznego, przedstawionego przez administratora wynika, że zaliczki na FR i eksploatację liczone są od 1635,92 m.kw., ale jak zapytaliśmy jaki jest metraż z którego oni liczą, to ich odpowiedź była 1641,47 m.kw.
    Wejdź w swoją księgę przez przeglądarkę ekw, będziesz wiedziała więcej. Administrator nie może liczyć inaczej, jak od łącznej powierzchni użytkowej lokali. Wpływy z tytułu zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej za rok ubiegły muszą się równać; stawka x powierzchnia lokali x 12, chyba, że wspólnota powstała dopiero w zeszłym roku, wtedy trzeba brać pod uwagę ilość dni.

  • Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zacytowany wzór na początku wątku, pozwala kontrolować Zarząd WM oraz daje informacje właścicielowi lokalu, jakie są planowane koszty roczne utrzymania nieruchomości ( inaczej, ile WM planuje wydać na utrzymanie nieruchomości)
    Ale oszołom z ciebie :D
    "planowane koszty roczne utrzymania nieruchomości" znajdziesz w planie gospodarczym, właśnie do tego służy.
    Jeśli ktoś chce wiedzieć ile przypadnie na jego lokal z planowanego kosztu deratyzacji, to sobie przemnoży swój udział przez szacowany koszt w planie.
    Na cholerę, chcesz tę informację powielać w zaliczkach?
    Najistotniejsze jest rozliczenie zaliczki, w oparciu o rzeczywiste koszty poniesione przez wspólnotę. Tu możesz kontrolować, czy wykonanie mocno odbiegło od prognozy.
    Co właściciel zrobi z informacją, że przypadający na niego miesięczny planowany koszt deratyzacji, to np 4,42 zł? To dużo, mało, czy w sam raz...?
    Lepiej zostaw sprawę profesjonalistom, bo do końca nie wiesz czego chcesz. Zagmatwasz temat, a i tak nie dogodzisz wszystkim.
    I jeszcze jedno, udział, jest ściśle powiązany z powierzchnią lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi, dlatego równie dobrze w zaliczce można stosować stawki od m2