Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.

    Jeżeli uważacie Państwo, że administrator nadużył uprawnień, to możecie go pozwać. Jaka jest kwota tej usługi? W mojej ocenie administrator nie był uprawniony do zawierania umów w imieniu wspólnoty, ponieważ zgodnie z przepisami, to zarząd (lub zarządca sprawujący zarząd powierzony) składa oświadczenia za wspólnotę mieszkaniową. Administrator nie miał umocowania, usługę wykonano. Jaka to kwota, czy warto się procesować?
  • Dodatkowe wynagrodzenie czlonka zarzadu

    Oczywiście, że konieczna jest uchwała, mowa o tym wprost w przepisach ustawy o własności lokali. Oczywiście członek zarządu może domagać się wynagrodzenia na drodze sądowej.
    art. 22 ust. 3, pkt 1
    Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;

    Art. 28 ustawy o własności lokali:

    Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
  • Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości

    Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 10) ustawy o własności lokali określenie zakresu i sposobu prowadzenia
    -ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    -zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,
    - rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej,
    - to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. To właściciele w formie uchwały podejmują zatem decyzję w jaki sposób należy redagować zaliczkę.

  • Art. 25 UoWL

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Sąd jest związany tą hierarchią, to system prawny. Właściciele lokali swoją nie mają uprawnień do modyfikowania ustaw swoją działalnością uchwałodawczą.
    Nie mniej jednak kwestia, czy można obciążyć kosztami postępowania osoby, które się do niego przyczyniły jest dość interesująca. Właściciele mają swoje obowiązki, m.in. udział w zarządzie nieruchomością wspólną (art. 27 uwl).
    Ale nikt nie zmienia ustawy, ale ją uzupełnia , jako katalog praw i obowiązków, jaki wymyślą sobie właściciele lokali danej WM .
    Rolą sądu jest sprawdzenie, czy prawo uchwalone przez właścicieli lokali nie narusza prawa ogólnego i wcale to nie wynika z hierarchii sytemu prawnego.

    Uzupełnienie może nastąpić tylko w takim zakresie jaki nie narusza norm prawnych. Niestety, bardzo często zdarza się, że uchwałami właściciele, niczym ustawodawca, nakładają na właścicieli nowe, nieznane ustawie obowiązki, ustanawiają zakazy lub nakazy.

  • Powierzenie zarządu w akcie notarialnym.

    Proszę o skonkretyzowanie pytania. Ustawowy sposób zarządu - czyli sposób zarządy wynikający z ustawy o własności lokali, ma zastosowanie, o ile właściciele nie zmienią go, co mogą uczynić zawierając umowę (umowę zawierają wszyscy właściciele) o określeniu sposobu zarządu (art. 18 ust. 1uwl). Ta umowa modyfikuje ustawę. Powierzenie zarządu to przykład tej modyfikacji.