Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • podjęcie uchwały bez zgody 1 lokatora

    Odejscie od ustawowego modelu zarządzania - w tym przypadku od zasad wynikających z kodeksu cywilnego (współwłasność i nast.) jest co do zasady możliwe, jednak wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali, wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Czy taka umowa została zawarta? Raczej nie, skoro Deorula jako właściciel, w dodatku większościowy, nie ma o tym pojęcia. A może taka umowa została zwarta przez dewelopera z pierwszym nabywcą? To trzeba sprawdzić.
  • Docieplenie budynku 3-rodzinnego

    Docieplenie budynku to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, zatem jeżeli ma to wszystko przebiegać zgodnie z prawem, to zgodę powinni wyrazić wszyscy właściciele, jako że to tzw. mała wspólnota mieszkaniowa. Należałoby porozmawiać z sąsiadami i ustalić tę kwestię, najlepiej mieć zgodę na piśmie. W razie jej braku, jako właściciel "większościowy" może Pan złożyć do sądu wniosek o jej wyrażenie.

    Odnośnie formalności administracyjno - budowlanych, to jeżeli wysokość obiektu nie przekracza 12 m, nie ma obowiązku zgłoszenia, ani obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
    Art. 29 ust. 4 lit. c ustawy Prawo budowlane:

    Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m,
  • Duża Wspólnota-mieszkanie z indywidualnym ogrzewaniem.

    Jeżeli w budynku nie ma jednolitego ogrzewania, to właściciele samodzielnie wypełniali deklaracje, dlatego zarządca powinien wyłączyć ten lokal.
  • wglad w umowy

    Wspólnota mieszkaniowa "rządzi się" nieco innymi prawami niż spółdzielnie mieszkaniowe. Zgodnie bowiem z art. 18 par. 3 prawa spółdzielczego spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielnie i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę.
    Ustawa o własności lokali takich sytuacji nie przewiduje.
  • odsetki

    Tak, zarządca może pobierać odsetki od nieterminowych wpłat. Wspólnota mieszkaniowa, jak każdy wierzyciel ma takie uprawnienie.

    "Podstawę naliczania odsetek od nieterminowych płatności stanowi art. 481 kodeksu cywilnego:

    „ Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi...".

    Prawo ich naliczania wynika wprost z ustawy i nie wymaga jakiś dodatkowych czynności, np. podjęcia uchwały. Rada Polityki Pieniężnej, po posiedzeniu w dniu 7 lipca 2022 r., podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 6,50%. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie w dniu 8 lipca br. i dd tego dnia obowiązują nowe stawki odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego.