Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • głosowanie udziałami współwłasności i automatyczne łączenie z udziałami lokalu legalne?

    Nie zgodzę się z powyższym stwierdzeniem, cytowany przepis art. 3. ust. 3a ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o własności lokali (DzU z 2015 roku, poz. 1168) nie dotyczy sumowania udziałów przypadających na poszczególne nieruchomości, a jedynie przeliczania "na potrzeby stosowania ustawy" udziału w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych. Karty do głosowania winny wskazywać poszczególne udziały w nieruchomościach.
    Odpowiadając na postawione pytanie: czy współwłaściciel może zagłosować w jednym głosowaniu odmiennie - np. w przypadku garażu oddać głos na "nie", a w przypadku mieszkania na "tak". Albo, co w przypadku, gdy się pomyli i nie wypełni karty do głosowania w przypadku garażu, a w przypadku mieszkania wypełni? To taka trochę akademicka dyskusja. W przypadku głosowania według zasady, ze na każdego własciciela przypada jeden głos, mamy jasną sytuację - głos jest jeden niezależnie od liczby lokali. Wydaje mi się, że należałoby, odwołując się do tej zasady ("nierozdzielności" głosu) jednak przyjąć, że właściciel może mieć jedno stanowisko, a nie kilka w zależności od tego czy głosuje jako właściciel mieszkania, czy jako współwłaściciel garażu, albo w zależności od tego czy głosuje jako właściciel lokalu trzypokojowego, czy kawalerki.
  • prace remontowe w części wspólnej skutkują awarią w części lokatorskiej – kto płaci za naprawę?

    covo napisał użytkownik: »
    (wiem co stanowi Uwl).
    instalacja jest w dobrym stanie, sitka sprawdzone. Oraz: zdiagnozowano, że zapchania wystepuja na odcinkach już ponad zaworami ( tymi tuż pod kranami), czyli zanieczyszczenia zatkały albo wężyki tuż pod zlewami, albo baterie i sprowadziła te zanieczyszczenia operacja remontowa w części wspólnej. Koszt naprawy tego stanu rzeczy przez właściciela uważam za nadużycie Uwl, imo.

    W pełni się zgadzam, proszę wezwać wspólnotę mieszkaniową do usunięcia usterki.
  • Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości

    Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 10) ustawy o własności lokali określenie zakresu i sposobu prowadzenia
    -ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    -zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,
    - rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej,
    - to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. To właściciele w formie uchwały podejmują zatem decyzję w jaki sposób należy redagować zaliczkę.

  • Art. 25 UoWL

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    W UoWL nie ma słowa jak taki regulamin ma wyglądać oraz co ma zawierać jakie zasady jakie ograniczenia czy przywileje. Tylko Sąd może to ocenić i ewentualnie wyrugować z obrotu prawnego danej WM.
    Jak nikt z właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę tego nie zaskarży albo właściciele lokali inną uchwałą nie zmienią zapisów poprzedniej , to to PRAWO jest obowiązujące w tej WM .
    Na szczęście dla właścicieli to błędny tok rozumowania, jeżeli zapisy regulaminu naruszają przepisy bezwględnie obowiązujące, to postanowienia te nie obowiązują z mocy samego prawa (art. 58 § 1. Kodeksu cywilnego: Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.)
  • Parking na terenie wspólnym, PINB

    Wspólnota może tę kwestię uregulować w uchwale.