Hadrian
Hadrian
O
- Nazwa użytkownika
- Hadrian
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 121
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 97
- Nagrody Zarzadca.pl
- 8
-
Deweloper - Miejsca postojowe
Jeżeli jest decyzja organu o pozwoleniu na użytkowanie, to znaczy że nie doszło do istotnych odstepstw. Najlepiej dopytać dewelopera, skąd te różnice w planie i czy były zatwierdzane przez nadzór budowlany. Czasem występuje potrzeba wprowadzenia zmian. Wątpię by projektant, który przygotowywał projekt wyrysował i zaakceptował miejsca parkingowe na drodze pożarowej. Być może chodzi o miejsca przylegające do niej. Droga pożarowa musi posiadać odpowiednie parametry, dla konkretnej nieruchomości.
To że deweloper wyznacza miejsca o parametrach jak dla osób niepełnosprawnych, bo takie są wymogi prawne i tak jest w decyzji pozwolenie na budowę, to nie oznacza, że może je sprzedać wyłącznie osobom z orzeczeniem i muszą pozostać tak oznakowane. Działka, to nie droga publiczną. A jako właściciel ma prawo sprzedać każdemu kto za nie zapłaci.
Nie znam szczegółów ale wątpię, że ktokolwiek stał się nabywca wirtualnych miejsc parkingowych a deweloper próbował takie sprzedać, ale życie pisze różne scenariusze -
Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty
Człeku o małym rozumku, a wielkim ego ...Czy zawarcie umowy na administrowanie jest czynnością przekraczając zwykły zarząd ? Moim zdaniem tak.... ma to związek z dużą odpowiedzialnością, komu powierza się dane osobowe i inne właścicieli lokali. Tak samo jak zwarcie umowy na przeglądy prawem przewidziane
Co do zasady, czynnościami zwykłego zarządu są bieżące sprawy związane ze zwykłą eksploatacją nieruchomości i utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym w ramach aktualnego jej przeznaczenia. Wszystko zaś, co się w tych granicach nie mieści, należy do spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością.
Ale jak zwykle, obróciłeś kota ogonem, bo kwestia dotyczy reprezentowania wspólnoty i składania oświadczenia woli w jej imieniu. Uchwała, nie jest w tym przypadku wiążąca dla administratora, zarząd wypowiada umowę, bo tę prerogatywę posiada w tym momencie tylko zarząd. Właściciele mogą sobie dochodzić, czy zarząd miał, czy nie miał umocowania, jeśli uznają to za kluczowy element.
-
Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty
W pierwszej kolejności, należałoby ustalić czy wypowiadacie umowę administratorowi, czy zarządcy.
Co do administratora, to nie jest konieczna uchwała by rozwiązać umowę z administratorem,
https://zarzadca.pl/artykuly/uchwala-nie-zastapi-wypowiedzenia
-
Deweloper - Miejsca postojowe
1) Czy to normalna sytuacja, że plan zagospodarowania terenu nieruchomości z umowy deweloperskiej stoi w sprzeczności do planu z umowy przyrzeczonej, ponadto obydwa powyższe są niezgodne z planem zagospodarowania terenu z projektu budowlanego?
2) Czy sprzedaż miejsc postojowych dla niepełnosprawnych jako pełnowartościowe miejsca postojowe jest prawnie uzasadniona?
3) Czy sprzedaż miejsc postojowych, których nie ma w planie zagospodarowania terenu z projektu budowlanego może mieć miejsce?
Co można z tym zrobić?
Czy w tym przypadku zgłoszenie sprawy do prokuratury byłoby uzasadnionym?
Ktoś sprzedał coś czego fizycznie nie ma, czy to nie przestępstwo??
ad.2 miejsca o parametrach i oznaczeniu jak dla niepełnosprawnych, są jak najbardziej przedmiotem legalnej sprzedaży, każdy może takie miejsce nabyć i zmienić oznaczenie.
ad.3 nabywca, przed przeniesieniem własności odbiera lokal, powinien też "odebrać" wyznaczone miejsce postojowe. U notariusza, strony potwierdzają stan faktyczny, więc jak ma sprzedać coś czego nie ma?
Jeżeli stan faktyczny odbiega od prospektu informacyjnego z umowy deweloperskiej, możesz odstąpić od umowy. Deweloper raczej się nie zmartwi, bo zapewne sprzeda lokal drożej innemu nabywcy. Jaki w tym biznes?
A co prokuratura miałaby z tym tematem zrobić? Gdzie jest szkoda? Kto poniósł stratę w związku z zaobserwowanymi rozbieżnościami w planach? -
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Wspólnota może decydować o przeznaczeniu takiego miejsca, w tym o jego wynajmie. Zakładając, że garaż jest częścią wspólną a nie odrębnym lokalem. Wymogi formalne stawiane deweloperom, to jedno, a dysponowanie częścią wspólną przez wspólnotę to odrębną kwestia. -
Czy zarząd może odwołać zebranie sprawozdawcze z powodu braku protokólanta?
D'Artagnan napisał użytkownik: »Zarząd odwołał zebranie sprawozdawcze ponieważ nie było chętnej osoby na protokólanta. Właściciele chcieli nagrać zebranie, zarząd stwierdził, że musi być protokólant, jeżeli nie ma chętnego to zebranie przekłada. Do dnia dzisiejszego zebranie nie zostało zwołane, nie ma żadnej informacji o zebraniu. Czy to zgodne z prawem?
"zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku."
Co najśmieszniejsze, zarządowi, który nie zwoła zebrania, nie grozi z tego tytułu żadna sankcja ze strony tegoż prawa. Jedyne co , to możesz sam zwołać takie zebranie i poprowadzić, ale ze sprawozdawczością za rok miniony nie będzie miało to nic wspólnego, możesz jedynie z pozostałymi właścicielami podjąć uchwałę o odwołaniu zarządu i powołaniu nowego.
"W wypadku gdy zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, nie zwoła zebrania ogółu właścicieli lokali w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zebranie coroczne może zwołać każdy z właścicieli."
Pytanie, czy otrzymaliście od zarządu sprawozdanie finansowe w formie pisemnej, bo w zasadzie, to jest najważniejsze, jeśli chodzi o podsumowanie okresu i podjęcie działań na okres kolejny? -
Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera
Wydawało mi się że zaliczki naliczane od udziałów, tylko udziały wyrażone są metrach 2. Tak może być? Np., moje mieszkanie 43,80 m2, mam też piwnice, zaliczki liczone są od 46,04 m2 co odpowiada 2,81 udziału tylko, że od 1635,92 m2, a nie od 1874,47m2.
Udziały nie mogą być liczone w m2 , tylko w ułamku przeliczonym na procenty. Tak stanowi zapis ustawy o własności lokali. U was należy zsumować powierzchnię lokali + powierzchnię pomieszczeń przynależnych + powierzchnie garażu wielostanowiskowego wraz powierzchnią komunikacyjną w garażu . Udział wylicza się : powierzchnia lokalu / sumę łączną pow. lokali razy 100 %.
"Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi."
W ustawie nie ma nic o przeliczaniu na procenty, żeby było jasne, w dokumentach, udział zawsze jest wyrażany ułamkiem zwykłym... Natomiast przy naliczeniach zaliczek, stosuje się najczęściej wartość w m2, żeby było czytelniej dla właściciela, metraż x stawka; np, 40,52 m2 X 3,90 zł/m2. Wychodzi na jedno i to samo
Chociaż niektórzy wolą to skomplikować i przeliczać na procenty.
Jeżeli garaż jest odrębnym lokalem, to jest jeszcze bardziej śmiesznie, bo do udziału z mieszkania, dochodzi część udziału hali garażowej. Wg ustawy , jest to;
"Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal."
-
Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości
dowie się i zobaczy wyliczenie (1,2 %(jego udział w NW X 368,50 zł/m-c (koszt miesięczny usługi) = 4,42 zł/m-c .... i może poszuka tańszej usługi i zgłosi zarządowi WM / administratorowi, by to z nim zawarł umowę na obsługę WM .
Tak, tańszą o... 5 zł a gdy zarząd nie nie będzie chciał bawić się dla 5 zł, to będą złodziejami na następnym zebraniu. Naprawdę, genialne! Świetna koncepcja
Pytanie było: jaki jest lepszy wygląd zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ?
czy taki rozbudowany jak wyżej, powiązany z zawartymi umowami przez WM ,
czy taki ze zbiorczymi stawkami, jak Utrzymanie lokalu , Eksploatacja, Fundusz remontowy (trzy pozycje na zaliczce) naliczanych wg m2 pul?
Otrzymałeś odpowiedź, uzasadnienie do odpowiedzi... nie ma za co
pozdrawiam -
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Chodzi o to, czy jak będzie uchwała pozwalająca na wynajęcie i nikt jej nie zaskarży to czy taki wynajem będzie prawnie usankcjonowany?
Uchwała jest ważna, nawet gdy jest zaskarżona w trybie przewidzianym ustawą. Sąd może przed wydaniem orzeczenia wstrzymać jej wykonanie, jeżeli uzna za zasadne.
Jeżeli rzeczywiście, to miejsce nie jest związane umowa właścicieli, pozostaje do dyspozycji wspólnoty, a w treści uchwały nie znajdą się zapisy naruszające interes członków wspólnoty, to nie widzę obiektywnych przeszkód. -
Metraż użytkowy z aktu notarialnego vs dokumenty dewelopera
udział w garażu, to 224/28625.
czyli dobrze liczę, że mój udział to 2,56 ?
wracając do twoich wcześniejszych komentarzy zaliczka może być wyrażona w m2Xstawka żeby było czytelniej dla mieszkańców. To jak teraz udziały obrócić w m2?
Nie do końca się zgadza, bo zgubiłem jedna cyferkę w licznikach ?. Ale nie istotne.
Powierzchniami, to będzie
# mieszkanie to 43,80 m²
# garaż 4,07 m²
Razem 47,87 m²
Gdy podzielimy 4787/187447 wyjdzie 0,0255378854 czyli 2,55 w procentach