Zarządca
Zarządca
O
- Nazwa użytkownika
- Zarządca
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 743
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Zarzadca.pl
- Punkty
- 518
- Tytuł
- ZARZADCA.PL
- Nagrody Zarzadca.pl
- 10
-
Zarządzanie drogą osiedlową
Nie, tak nie jest. Względnie obowiązujące to zwykle opatrzone zapisem: o ile strony nie postanowią inaczej.
Proszę na tę sprawę spojrzeć z punktu widzenia osoby, która nabywa nieruchomość i udział w tej drodze, a nie była stroną umowy o sposobie zarządzania, pewne kwestie ma przecież zagwarantowane przez ustawę , a nawet i konstytucję. To własnie te sprawy zwykle są obwarowane przepisami bezwzględnie obowiązującymi.
-
Zarządzanie drogą osiedlową
Droga osiedlowa jest przedmiotem współwłasności, wspówłaściciele umówili się między sobą co do sposobu zarządzania.Przyjęcie modelu odmiennego od zasad wynikających z kodeksu cywilnego jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, dlatego wymaga to zgody wszystkich współwłaścicieli. Ten nowy sposób zarządu należałoby ujawnić w księdze wieczystej macierzystej, dlatego konieczne byłoby zawarcie umowy w formie aktu notarialnego (porozumienie to umowa).
Modyfikacje w zakresie sposobu zarządu są bez wątpienia możliwe w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami, ponieważ modyfikacji nie podlegają przepisy bezwzględnie wiążące. Moim zdaniem podobnie będzie w przypadku modyfikacji zasad kodeksowych, tutaj też barierą są normy bezwzględnie wiążące. Pytanie, które to normy?
Porozumienie wymagałoby formy aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej, oczywiście konieczne podpisanie przez wszystkich współwłaścicieli.
-
saldo konta bankowego WM
Jeżeli wspólnota w 2019, to od tego momentu właściciele winni wpłacać środki na rachunki tej wspólnoty, a zapewne rozliczenia były prowadzone przez rachunek innego podmiotu, który również ponosił koszty i księgował je w swojej własnej księgowości. Czy zostały dokonane korekty? Wydaje mi się, że nie, poprzednik zapewne rozliczył właścicieli i przekazał wspólnocie, to zapewne był bilans otwarcia.
Trzeba sprawdzić to rozliczenie i porównać z wb.
Odnośnie zarządcy, czy w tej wspólnocie został wybrany zarząd? -
Zaniżanie przez zarządcę wpłaconych kwot na rachunek WM .
W sprawozdaniu finansowym należy wykazać przychody: zaplanowane wpłaty, tzn. ile wpłat miało wpłynąć na rachunek bankowych gdyby wszyscy terminowo uregulowali należności; koszty: poniesione wydatki oraz różnicę pomiędzy tym co zaplanowano i między kosztami (odejmujemy koszty od zaplanowanych kwot wynikających z naliczeń). Odrębną kwestią są wpłaty, czyli to, co rzeczywiście na ten rachunek zostało wpłacone.
Skąd Pan ma takie informacje, że suma wpłat została zaniżona? Czy sprawdził Pan wyciągi bankowe? Wpłat nie wykazano? Może niektóre z nich dotyczyły poprzednich okresów? -
Zaniżanie przez zarządcę wpłaconych kwot na rachunek WM .
Co Pan rozumie przez zaniżanie wpłaconych kwot? Wspólnota mieszkaniowa podejmuje uchwały w przedmiocie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu, właściciele wpłacają te zaliczki na rachunek bankowy, o zaniżaniu nie może być zatem mowy.
Proszę poprosić o wydruk, na którym zostaną wykazana wszystkie naliczenia i wpłaty.