gab
gab
O
- Nazwa użytkownika
- gab
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 744
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 384
- Nagrody Zarzadca.pl
- 20
-
Zarząd powierzony i administrator jednocześnie
Żeby odwołać zarząd powierzony, właściciele lokali, których suma udziałów wynosi ponad 50 %, muszą podjąć uchwałę protokołowaną przez notariusza, o tym że rezygnują z zarządu powierzonego i przechodzą na zarządzanie zapisane w art.20.1 (i dalszych) ustawy o własności lokali.
Potem muszą wybrać zarząd osobowy i ewentualnie zatrudnić administratora. Jeśli nie ma umiwy z aktualnym administratorem, to nie ma żadnego okresu wypowiedzenia. -
przymus bycia Członkiem Zarządu?
Składasz rezygnację na ręce pozostałych członków zarządu. Zrób to pisemnie. Niech oni się martwią. -
okres deweloperski zaliczki na utrzymanie nieruchomości
Upraszając -wspólnota mieszkaniowa powstaje z dniem sprzedaży pierwszego lokalu lub udziału w jakimś lokalu.
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
Powinieneś mieć nr KW gruntowej. Wchodzisz i w dziale własność sprawdzasz czy deweloper ma 100 %. Popatrz u góry na wzmianki. Jeśli jest wpisana wzmianka, to znaczy że już nastąpiło przeniesienie własności.
Ale do czasu podpisania Twojej umowy przeniesienia własności WM nie jest dla Ciebie stroną w sprawie. Stroną dla Ciebie jest deweloper.
Zobowiązałeś się płacić za utrzymanie lokalu (woda, śmieci, ciepło) i utrzymanie części wspólnych ( prąd na klatce, utrzymanie czystości, ubezpieczenie cześci wspólnych, przeglądy budowlane, koszty bankowe, wynagrodzenie zarządcy itd. )
Jeśli przez 10 miesięcy ignorujesz pisma zarządcy, to skąd zarządca może wiedzieć, że zaliczki np. za wodę są za wysokie?
Masz tam jakieś miejsce postojowe?
Zarządca wystawia Ci fakturę? Przeanalizuj jej składniki.
I wtedy porównaj z opłatami w innych wspólnotach.
-
patozarządcy - jak ukrócić proceder?
Najpierw trzeba nauczyć patowłaścicieli, że mają prawa ale też obowiązki. Większość nie rozumie, co ma zapisane w aktach notarialnych. Nie rozumieją co kupili. Nie rozumieją ustawy o własności lokali.
I potem na różnych forach wypisują dyrdymały.
-
Wspólnota garażowa
1. Działka jest opisaną jedną księgą wieczystą.
2. Garaże są opisane jedną (inną nr księgi jak działka) księgą wieczystą.
3. W księdze garażu są wpisane udziały.
Wg mnie jest tylko jedna księga wieczysta gruntowa, gdzie ujawniony jest budynek - garaż.p (może to być jeden budynek z 3 osobnymi boksami i wjazdami). Nie widzę odesłania do ksiąg wieczystych dla poszczególnego garażu.
Są osobne księgi na każdy z boksów/garaży?
Bo jeśli nie, to jest współwłasność, do zarządzania którą stosuje się zapisy kodeksu cywilnego - dział współwłasność.
Ustawa o własności lokali nie ma tu zastosowania, więc nie jest to wspólnota mieszkaniowa ( tak, tak - ta ustawa może dotyczyć też samych garaży i nazywać się wspólnotą mieszkaniową) .
Możecie oczywiście wyodrębnić każdy garaż, założyć KW na każdy "boks". Można to zrobić u notariusza za zgodą wszystkich lub sądownie jeśli zgody nie ma.
Jeśli się zniesie współwłasność poprzez wyodrębnienie lokali, to wtedy powstanie współnota mieszkaniowa.
Jeśli to będą 3 lokale, to do zarządzania będą miały zastosowanie .... zapisy kodeksu cywilnego - dział współwłasność (art.19 ustawy o własności lokali).
Tyle że, że będziecie mogli mieć NIP, REGON i konto bankowe.
Jakoś sensu nie widzę.