Avatar

t66

t66

O

Nazwa użytkownika
t66
Dołączył(a)
Wizyty
441
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
159
Nagrody Zarzadca.pl
12
  • Zmiana systemu ogrzewania

    Nie musi, jeżeli zachodzi konieczność wymiany instalacji na częściach wspólnych nieruchomości, występuje do Wspólnoty o wyrażenie zgody na wykonanie tych prac, a ta proceduje głosowanie nad stosowną uchwała. Jeżeli właściciel pomimo wiedzy, że instalacja elektryczna od WLZ do jego lokalu jest niewystarczająca, i nie dokona jej wymiany, to w razie problemów, i tak będzie musiał ją wymienić na swój koszt, a w sytuacji ekstremalnej to Wspólnota będzie mogła dochodzić od właściciela odszkodowania za powstałe zniszczenia na częściach wspólnych.
  • Zmiana systemu ogrzewania

    Elektryk dokonuje sprawdzenia, czy linia zasilająca mieszkanie od WLZ wytrzyma obciążenie związane z montażem ogrzewania. Jeżeli zajdzie potrzeba wykonania nowego oprzewodowania, Wspólnota wyraża na powyższe zgodę w postacie podjętej uchwały. Prace w 100% obciążają właściciela lokalu, który dokonuje zmiany systemu ogrzewania
  • uchwały z zebrania rocznego

    Skoro uchwała nie została podjęta większością głosów, to nadal obowiązują stawki opłat ustalone ostatnią obowiązującą uchwałą.
    Zarząd lub zarządca Wspólnoty winien podjąć zbieranie głosów pod uchwałą/mi w trybie indywidualnego zbierania głosów.
  • faktury

    Teoretycznie winien być taki zapis, ale życie pokazuje że każdy sprzedawca wystawiający fakturę ogranicza zapis informacyjny dotyczący rodzaju sprzedaży, a my kupujący wyrażamy na to zgodę. Organy nadzoru typu US czy MF dopiero jak zrobi się koło tego szum, łaskawie wkraczają.
  • Jak zaskarżyć czynność przekraczającą czynności zarządu zwykłego podjęte bez uchwały właścicieli

    Czy w umowie zawartej pomiędzy Wspólnotą, a wykonawcą prac dociepleniowych jest zapis o naliczeniu kar z tytułu wstrzymana przez Wspólnotę prac?
    Ostatecznie możecie w postępowaniu cywilnym (poszczególni właściciele) pozwać osoby z zarządu Wspólnoty o wydatkowanie dodatkowych pieniędzy bez uzyskania wcześniejszej zgody.
  • Proszę o informację o zarządzaniu nieruchomością

    Wspólnota nie posiada "organu nadzorczego". Zgodnie z UWL to wszyscy właściciel są zobowiązani do zarządzania nieruchomością zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dziwi mnie fakt, że godzicie się Państwo na takie zachowanie, to są Wasze pieniądze i konsekwencje mogą okazać się tragiczne w skutkach. Może należy rozważyć wystąpienie na drogę sądową - wyznaczenie przez sąd zarządcy sądowego.
  • Klimatyzator a zgoda

    Powinna zostać podjęta uchwała wyrażjąca zgodę na montaż klimatyzatora - jednostki zewnętrznej na budynku - cześć wspólna. Uchwała powinna być poprzedzona wnioskiem osoby zainteresowanej, która to dokładnie określi miejce montażu klimatyzatora (szkic, zdjęcie). Niketóre WM uchwalają dodatkowo regulamun montażu tego typu urządzeń. Należy pamiętać, żer klimatyzator (jednostka zewnętrzna) generuje dzięk, więc po jego montażu może okazać się, że niezadowolony właściciel wystąpi do zarządu z żądaniem usunięcia urządzenia, więc wnioskodawca musi się z tym liczyć. Często również WM wyrażając zgodę na montaż kliamtyzatora, uchwala pobieranie comiesięcznej opłaty za dzierżawę części wspólnej nieruchomości pod montaż urządzenia
  • Administrator, zarządca, zarząd - pomieszanie ról

    To członkowie wspólnoty wybrali nowy zarząd, więc "pretensje" do samych siebie
  • W jaki sposób prowadzić księgowość

    Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia się pierwszego lokalu. Tutaj nie ma mowy o tym czy ktoś che, czy nie che być we wspólnocie. Obowiązuje to wszystkich właścicieli, tzn właściciel lokali wyodrębnionych jak i tych które nie zostały jeszcze sprzedane. W pierwszej kolejności polecam przeczytanie ustawy o własności lokali. A straszenie sądem to mrzonki . Ponieważ jesteście tzw. "dużą wspólnotą" to na zarządzie lub zarządcy wspólnoty spoczywa obowiązek naliczania i egzekwowania stosownych opłat. To zarząd/zarządca jest zobowiązany do składania przed właścicielami sprawozdania merytorycznego i finansowego ze swojej działalności. Rozliczanie i pobieranie opłat jest uzależnione od udziału w nieruchomości a nie od powierzchni danego lokalu, czy też od ilości lokali. Podjęta w tej sprawie uchwała jest niezgodna z obowiązującą UWL. Aby być zarządcą wspólnota musi podjąć w tej sprawie uchwałę. To są podstawy. Już na początku popełniacie mnóstwo błędów, które będą później skutkowały narastającymi problemami. Piszę to ponieważ znam Wspólnotę, która tak samo postępowała, i po 5 latach borykała się z brakiem pieniędzy, nieopłaconymi rachunkami i sprawami w sądzie.
  • Proszę o informację o zarządzaniu nieruchomością

    UWL wskazuje, że właściciele tworzący wspólnotę muszą wybrać sposób zarządu nieruchomością, tj wybrać zarząd w osobie fizycznej lub powierzyć tą funkcję podmiotowi. Wspólnota nie może funkcjonować bez zarządu. Podjęcie przez państwa decyzji o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym zarządcą wymaga wcześniejszego podjęcia uchwały w obecności notariusza, a następnie podjęcie uchwały o wyborze nowego sposobu zarządu nieruchomością. Należy pamiętać, że zarząd/zarządca jest reprezentantem wspólnoty, to on podpisuje wszystkie umowy (np. o dostawę mediów), otrzymuje faktury i dokonuje ich rozliczenia za pośrednictwem rachunku bankowego. Do tego dochodzi zlecanie obowiązkowych kontroli technicznych budynku, prowadzenie KOB, spraw administracyjnych i księgowych wspólnoty. I co najważniejsze dokonać rozliczenia roku poprzedniego, w postaci sprawozdania merytorycznego i finansowego. Nie wiem czy w sytuacji kiedy to że właściciel wolą "umyć ręce" od tych spraw, powierzenie zarządu osobie nie mającej minimum wiedzy z tym związane wyjdzie na dobre wspólnocie, i czy rzeczywiście będzie to taniej. Może lepiej rozważyć kwestię zmiany dotychczasowego zarządcy na innego.