Hadrian
Hadrian
O
- Nazwa użytkownika
- Hadrian
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 121
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 97
- Nagrody Zarzadca.pl
- 8
-
Odsetki bankowe
Pytaniaowspólnotę napisał użytkownik: »W rozliczeniu rocznym mam wyszczególnione we wpływach na fundusz remontowy odsetki bankowe - czy to są "zarobione" odsetki w banku z pieniędzy które "leżą" na funduszu remontowym?
W zestawieniu mogą się znaleźć też odsetki od nieterminowych wpłat. Jedne będą opodatkowane, drugie nie
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
ZdzislawCh napisał użytkownik: »W d byłeś g widziałeś a filozofujesz za dwóch. Podaj podstawę prawną albo orzeczenie to pogadamy.
-
Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości
Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 10) ustawy o własności lokali określenie zakresu i sposobu prowadzenia
-ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
-zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,
- rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej,
to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu.
To właściciele w formie uchwały podejmują zatem decyzję w jaki sposób należy redagować zaliczkę.
"Zarządca" szkoda, że nie na temat, ws jak powinna wyglądać zaliczka, którą otrzymują właściciele lokali . Cytowanie co jest w zakresie Zarządu WM, a co nie , nie jest tematem tego wątku.
Jeśli zarząd ma za dużo wolnego czasu, to może w excelu prowadzić szczegółową tabelkę i rozpisywać zaliczkę na najdrobniejsze pozycje, bo w programach zarządzających ciężko o takie szczegóły.
Co innego rozliczenie zaliczki, które powinno być bardziej szczegółowe i należy unikać pozycji typu "inne", "pozostałe", "ogólna", itd.
Ale, to również zależy od właścicieli, czy mają taką potrzebę, znać szczegóły. Gdy się zapytać, to większość z nich udaje ze coś rozumie, lub jest zbyt leniwa by dociekać.
-
zmiana formy zarządu
Z tego co napisałaś, wnioskuję, że zarząd w tym momencie nie działa, wszystkie sprawy wspólnoty organizuje i prowadzi administrator.
Zebranie właścicieli, jest zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd powierzono. Tak jest w ustawie. W takiej sytuacji, ta osoba, która pozostała w zarządzie, reprezentuje wspólnotę i na niej spoczywa ten obowiązek. Od strony merytorycznej i technicznej, organizacją zebrania zazwyczaj zajmuje się administrator, ale skoro chcecie go zwolnić…
Do wypowiedzenia umowy o administrowanie nie jest konieczna uchwała, bo zarząd ma do tego prawo w ramach czynności zwykłego zarządu, chociaż dobrze, żeby tę decyzję akceptowała większość właścicieli.
Najlepiej zrobić to bez udziału administratora;
1. Osoba z obecnego zarządu zwołuje zebranie, zgodnie z art. 32 uwl
2. Uchwałą wybieracie drugą osobę do zarządu lub odwołujecie obecny zarząd i powołujecie nowy, jednoosobowy.
3. Podejmujecie uchwałę upoważniającą zarząd do złożenia wypowiedzenia umowy o administrowanie (fakultatywnie, ale nie zaszkodzi uchwalić). Jeśli w jego miejsce będzie nowy administrator, to warto dopisać „oraz podpisanie umowy na administrowanie z nowym, wskazanym przez zarząd podmiotem”
4. Nowy zarząd, wypowiada umowę administratorowi. Już po zebraniu, należy skutecznie dostarczyć wypowiedzenie.
-
Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych
Podstawa prawna to paragraf 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Nie ma jednak obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu podziemnym, nic nie toi na przeszkodzie, aby je wyznaczyć na terenie zewnętrznym.
Otóż to. Jeśli miejsce dla niepełnosprawnych jest w garażu podziemnym, to tylko i wyłącznie dlatego, że nie ma go na działce na powierzchni ziemi. Nikt nie tworzy takich miejsc pod ziemią dla kaprysu. Robi się to w ostateczności.
Takie miejsce w garażu także, jak każde inne mp dla niepełnosprawnych, spełnia niestety szanowni państwo wymagania określone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu ustalonych dla określonej nieruchomości.
Także nie należy tutaj kombinować z najmem, nawet jeśli najemcą będzie osoba niepełnosprawna.
Będzie to sprzeczne wprost w wyżej przytoczonym paragrafem.
Nie ma naturalnie obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu, ale może być taka konieczność. I wtenczas najem tego miejsca jest wykluczony. Zrobicie to tam na własną odpowiedzialność. Jeśli zarząd podda takiego babola pod głosowanie - to na odpowiedzialność zarządu.
Wątek faktu wyodrębnienia lub niewyodrębnienia garażu w samodzielny lokal ma tu znaczenie bardzo marginalne. Żeby nie powiedzieć, że żadnego znaczenie nie ma, ponieważ mówimy tu o przestrzeganiu zupełnie innych przepisów powszechnie obowiązujących niż przepisy o samodzielności lokali.
-
Kiedy wspólnota mieszkaniowa płaci podatek dochodowy
Tylko dochody uzyskane od właścicieli lokali np za najem części wspólnych nie są opodatkowane i przeznaczone na GZM , ale dochody od osób trzecich już są opodatkowane .aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki (łącznie), a mianowicie:
>> dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi;
>> dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.
Piszesz bzdury, upierasz się, że masz rację, a na dowód, tego wklejasz tekst, który potwierdza, ze pisałeś bzdury... ale gamoń z ciebie
-
Rozwiązanie umowy z zarządcą a uchwała wspólnoty
Podpisanie umowy to jest czynność czysto techniczna,
Przykładem "czystej czynności technicznej", jest twój wpis (jeden z wielu... zbyt wielu). Można dodać, wpis ekologicznie szkodliwy (ślad węglowy) i praktycznie bezużyteczny (dno merytoryczne) -
Kupno miejsca postojowego w garażu podziemnym
nie istnieje miejsce postojowe, jako pomieszczenie. Nie wierzę, że starosta wydał decyzję o samodzielności lokalu dla miejsca postojowego, a sąd założył księgę... is not possible
Większych bzdur dawno nie czytałem. Gdyby w KW było napisane, że Ziemia jest płaska, rozumiem, ze łyknąłbyś to, jak pelikan? No cóż, nie wszyscy są tak bezrefleksyjni. -
prace remontowe w części wspólnej skutkują awarią w części lokatorskiej – kto płaci za naprawę?
art. 415 kc; kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia
Odpowiedzialny jest wykonawca. Nalży zobligować wspólnotę, która zlecała prace, aby wyegzekwowała od wykonawcy naprawę.Sytuacja, która opisujesz, to tylko zbieg okoliczności, że po wymianie pionów i zwiększenia tym samym ciśnienia w instalacji (brak oporów) , odcinki pion - wylewka w kilku lokalach są niesprawne . -
Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości
Zacytowany wzór na początku wątku, pozwala kontrolować Zarząd WM oraz daje informacje właścicielowi lokalu, jakie są planowane koszty roczne utrzymania nieruchomości ( inaczej, ile WM planuje wydać na utrzymanie nieruchomości)
Zdecyduj się, czy mówisz o planie gospodarczym, czy o zaliczkach. Co do planu, można dyskutować, na ile ma być szczegółowy, i czy ma schodzić do poziomu "Abonament MPWIK".