Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • Kominy dymowe a wentylacyjne

    ODpowiedzieć na to pytanie winien zarządca, a raczej zarząd wspólnoty mieszkaniowej.
  • Suma udziałów w nieruchomości wspólnej

    Tak, powinna ponosić koszty, oczywiscie, że tak, skoro stanowią jej własność. Możecie Państwo w tym zakresie zażądać zapłaty wstecz - konkretnie 3 lata do tyłu.
    Czy zarządca mógłby wskazać, które konkretnie lokale wraz z pomieszczeniami przynaleznymi stanowią nieruchomość wspólną? Na jakiej podstawie przyjęto, że piwnice to własność komunalna?
  • Zarząd nie chce przedstawić sytuacji finansowej Wspólnoty

    Zestawienie wydatków, stanowi informację przetworzoną, tym samym bliżej jej do sprawozdania niż do informacji prostej. Zarząd nie jest zobligowany ustawą do odpowiadania na prośby o informację, oraz do "przedstawiania sytuacji finansowej wspólnoty" na żądanie.

    Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Zarząd winien znać na bieżąco analizować sytuację finansową wspólnoty, o ile wywiązuje się ze swoich obowiązków. W trakcie roku obrachunkowego należy przeprowadzać windykację należności, spłacać i zaciągać zobowiązania. Te informacje należy udostępniać właścicielom na ich żądanie. Oczywiście nie ma przepisu w ustawie, który mówi wprost jakie konkretnie dokumenty należy przedstawiać do wglądu, ale to nie znaczy, że brak obowiązku. Podstawą jest art. 27 w zw. z art. 29 uwl
  • Pobieraine wypłaty, a śmierć członka zarządu

    Jeżeli jest uchwała, to nie ma bezpodstawnego wzbogacenia, działają zgodnie z prawem
  • Duża Wspólnota-mieszkanie z indywidualnym ogrzewaniem.

    Jeżeli w budynku nie ma jednolitego ogrzewania, to właściciele samodzielnie wypełniali deklaracje, dlatego zarządca powinien wyłączyć ten lokal.
  • Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości

    Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 10) ustawy o własności lokali określenie zakresu i sposobu prowadzenia
    -ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    -zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,
    - rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej,
    - to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. To właściciele w formie uchwały podejmują zatem decyzję w jaki sposób należy redagować zaliczkę.

  • Uchwała niepodpisana przez zarząd

    Ważność uchwały nie zależy od tego czy została podpisana przez zarząd, ale od tego jak głosowali właściciele.

    Inną kwestią jest sprawa kar. Wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do penalizowania działań (lub bezczynności) swoich członków.
  • Suma udziałów w nieruchomości wspólnej

    Proszę zapoznać sie z dokumentacją nieruchomości - zarządca posiada informację o powierzchni użytkowej budynku, to metraż lokali i pomieszczeń przynależnych jest tutaj decudjący. Wpisany przez sąd udział może być nieaktualny - sąd już nie oblicza udziałów właściciela lokali niewyodrębnionych, tymi danymi proszę się nie sugerować.
  • Służebność drogi dojazdowej - w jaki sposób podzielić koszty

    Zapis w akcie notarialnym nie jest przepisem ustawy, a okoliczność, że zarządca konsultował sposób naliczeń z kancelarią prawną nie oznacza, że działa zgodnie z prawem. W mojej ocenie ten zapis spełnia przesłanki klauzuli niedozwolonej.

    Właściciele mogą w każdej chwili ustalić w jaki sposób się będą rozliczać.
  • Wynajem miejsca postojowego dla niepełnosprawnych

    Podstawa prawna to paragraf 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

    1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

    2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

    Nie ma jednak obowiązku urządzania takiego miejsca w garażu podziemnym, nic nie toi na przeszkodzie, aby je wyznaczyć na terenie zewnętrznym.