gab
gab
O
- Nazwa użytkownika
- gab
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 855
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 408
- Nagrody Zarzadca.pl
- 20
-
Zarządzanie częściami wspólnymi osiedla
Jeżeli żadna ze wspólnot nie ma podpisanej umowy z tym Administratorem na części wspólne, tzn. że brak jest prawidłowej szczegółowej podstawy prawnej do dokonywania wpłat współwłaścicieli tytułem wspólnych kosztów osiedla.
Autorka nie sprecyzowała jasno komu uiszcza opłaty ryczałtowe. Swojej wspólnocie, czy jednak Administratorowi osiedla pomimo braku umowy i podstawy prawnej w tym zakresie?
Z opisu sprawy wynika że raczej Administratorowi i wtedy działa wyłącznie Kodeks Cywilny.
Pewnie deweloper podpisał, gdy miał jeszcze całość lub zdecydowaną większość.
Zawsze działa kodeks cywilny, bo jest współwlasnośc a nie NW, o której mowa w uwl.
Zresztą o takie rzeczy trzeba pytać zarządcy. Kto i na jakiej podstawie zarządza terenem, który nie jest NW żadnej ze wspólnot?
Być może odpowiedź znajduje się w akcie notarialnym.
-
Zarządzanie małą wspólnotą przez najemce lokalu
Gdyby właściciele chcieli prowadzić sprawy wspólnoty, to potrzebna jednomyślna "uchwała" (decyzja) w tej sprawie, w której określa się kto i czym się zajmuje. I czy będzie za to pobierać wynagrodzenie czy nie. Inna umowa nie jest potrzebna.
W taki razie, jeżeli właściciele chcieli by prowadzić sprawy wspólnoty, za zgodą gminy, potrzebna wtedy jest umowa o administrowanie wspólnoty ( czy do tego zawsze trzeba mieć działalność z zakresu zarządzania / administrowania nieruchomościami??? ),czy wystarczy jakaś uchwała albo pisemna zgoda z gmina na prowadzenie spraw wspólnoty??
Właściciel nie musi prowadzić działalności w tym zakresie.
I jeszcze jedna rada. Myśl realnie a nie życzeniowo.
WM ma kredyt. Gmina nie będzie chciała powierzyć zarządzania/administrowania osobie znikąd, bo rodzi to niebezpieczeństwo, że kredyt nie będzie spłacany. Tak samo z rachunkiem bankowym. Gmina może się bać o bezpieczeństwo pieniędzy tam zgromadzonych i płynność finansową. Gdy staniesz się właścicielem lokalu, to zmieni się Twój status. Gmina nadal może mieć powyższe obawy ale łatwiej będzie przeforsować wolę większości właścicieli,
Przeczytaj ustawę o własności lokali. A potem kodeks cywilny - dział współwłasność.
Zdobądź potrzebną podstawową wiedzę, łatwiej przekonasz przedstawicieli gminy.
Czemu Wasz dotychczasowy administrator rezygnuje?
Czy najemca 3 lokalu chce ten lokal wykupic?
Czy nikt nie ma zaległoścì? Gmina albo prywatny własciciel!
Ważne! Z kodeksu cywilnego do zarządzania mają zastosowanie tylko art. 199 do art.209 i art.221.
-
zmiana formy zarządu
Ta, jasne. I w razie zaskażenia uchwały sąd zleci badania DNA, żeby sprawdzić, kto oddal głos?
Inteligentni wiedzą, że uwl nie mówi, w jakiej formie powinny być zbierane głosy. Wiedzą też, że dla potencjalnych celów dowodowych powinny być zbierane na papierze poświadczone podpisem właściciela. Czyli zbiera się podpisy pod uchwałą.
A o tym, że można głosować przez internet, to już nie będę Tobie wspominał, bo to wyższa szkoĺa jazdy i DNA właściciela nie do zdobycia. ;-)
-
Koszty zarządu nieruchomością wspólną
Oczywiście, że nadpłaty trzeba zwrócić. Zazwyczaj "zwracane" są w ten sposób, że właściciel odlicza nadpłatę od zaliczek w następnym miesiącu. -
Dzierżawa części wspólnej
Do podpisania umowy dzierżawy trzeba zgody obu stron. Jeśli druga strona się nie zgodzi, to pozostaje pozwać ją do sądu. Stawki za korzystanie z kawałka dachu wysokie być nie mogą z prostej przyczyny, że trudno ten kawałek dachu wydzierżawić innemu podmiotowi. Poza tym właściciel lokalu usługowego też ma jakieś prawa, i jeśli dach jest przystosowany do montażu klimatyzatorów, to w ramach swojego udziału też ma prawo w ten sposób z tego dachu korzystać.
Jest inna kwestia. Kto płaci za prąd do klimatyzatorów? -
Zarządzanie częściami wspólnymi osiedla
Kodeic cywilny:
208. Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. -
Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.
Jeśli została wykonana za poprzedniego zarządu, to płacić trzeba. Co najwyżej możecie pozwać poprzedni zarząd o niezasadne wydanie pieniędzy. Ale ową niezasadność trzeba udowodnić. -
Wspólnota widmo - czy to legalne?
Lokator111 napisał użytkownik: »Dzień dobry Państwu,
Zwracam się o pomoc w sytuacji mojej wspólnoty.
W moim bloku wisi kartka z adresem korespondencyjnym do firmy-administratora, ale nie ma takiego adresu do zarządu wspólnoty - jest tylko adres emeil.
To poproś Administratora, albo sama to zrób , aby wywiesił na tablicy ogłoszeń Skład Zarządu WM wraz z ich adresem domowym . Może się okazać, że to Administrator założył taką "blokadę informacyjną", aby odcinać właścicieli lokali od kontaktu z zarządem WM.
Nie można wywieszać danych zarządu na klatce, do której dostęp mają obcy. Jeśli ktoś obcy ma interes prawny , to ma kontakt do administratora. Czlonkowie wspólnoty piwinni mieć możliwość równueż innego kontaktu z zarządem. Może zarząd wyznaczy dyżury raz np. na dwa tygodnie? -
Zarządzanie częściami wspólnymi osiedla
Wspólnota zajmuje się własną nieruchomością wspólną. Każda wspólnota powinna być rozliczana osobno i nie ma znaczenia czy ten sam administrator zarządza innymi wspólnotami.
Najpierw trzeba sprawdzić: gdzie kończą się granice Waszego gruntu, czy nie ma wpisanych służebności i kto jest właścicielem pozostałych części osiedla.
Może ten wysuszony trawnik należy do Was ale nie ma pieniędzy na koncie Waszej WM, by coś z tym zrobić.
Zajrzeć do aktu notarialnego, powinna być podana księga wieczysta gruntowa. Zajrzeć do księgi gruntowej i sprawdzić numery działek geodezyjnych. Potem zajrzeć na geoportal i sprawdzić granice Waszej "posiadłości".
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false
I nie ma czegoś takiego , jak niedokreślone udziały w czymś. Albo ma się udział ( pytanie kto ma?) albo ma się służebność albo sie żeruje na właścicielu gruntu.