gab
gab
O
- Nazwa użytkownika
- gab
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 855
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Użytkownik
- Punkty
- 408
- Nagrody Zarzadca.pl
- 20
-
Taryfa za gaz - lokale użytkowe i mieszkalne
Usłyszał ktoś coś, piąte przez dziesiąte. Są wspólnoty, które mają jeden piec gazowy do ogrzania budynku w tym poszczególnych lokali. Te wspólnoty mają podpisane umowy z gazownią. I w takich wspólnotach trzeba złożyc wniosek, by być rozliczanym, jak klient prywatny a nie przedsiębiorca.
U Was, ci się co się odłączyli, mają własne umowy. I niech oni się martwią. -
Zarząd powierzony i administrator jednocześnie
Żeby odwołać zarząd powierzony, właściciele lokali, których suma udziałów wynosi ponad 50 %, muszą podjąć uchwałę protokołowaną przez notariusza, o tym że rezygnują z zarządu powierzonego i przechodzą na zarządzanie zapisane w art.20.1 (i dalszych) ustawy o własności lokali.
Potem muszą wybrać zarząd osobowy i ewentualnie zatrudnić administratora. Jeśli nie ma umiwy z aktualnym administratorem, to nie ma żadnego okresu wypowiedzenia. -
Licznik prądu
Nie ma znaczenia, że liczniki znajdują się na cześci wspólnej. Są własnością przedsiębiorstwa energetycznego. Służą tylko jednemu właścicielowi lokalu i to właściciel lokalu powinien ponieść koszty remontu. Z wyjątkiem licznika obsługującego część wspólną. -
Wodomierz ibez legalizacji
-
Uchwała niezgodna z prawem - czas na zaskarżenie
Z jednej strony wspólnota może żądać odpłatności. Z drugiej strony, jeśli ogródki są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem czyli są terenem zielonym, a użytkujący dbają o tę zieleń, to wspólnocie odpada koszt utrzymania zieleni. -
Śmierć zarządcy
Powierzenie zarządu to dwie czynności:
1. Umowa między wszystkimi wlaścicielami o tym, że rezygnują z wybory zarządu (art.20.1 i dalsze uwl) i powierzą j zarząd osobie fizycznej czy prawnej.
2. Umowa między wspólnotą a konkretnym zarządcą.
Ad.1 Nadal macie zarząd powierzony. Możecie to zmienić uchwałą protokołowaną przez notariusza.
Ad.2 Kiedyś weszła ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Dotyczy ona tylko jednoosobowych działalności, a więc tylko tych wpisanych do CEIDG.
Powyższa ustawa daje możliwość kontynuacji działalności firmy zmarłego jako tzw. przedsiębiorstwa w spadku, prowadzonego przez zarządcę sukcesyjnego. Dzięki temu firma może zachować pracowników, numer NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych, będzie można dalej wykonywać koncesje czy zezwolenia uzyskane przez zmarłego przedsiębiorcę, a także realizować zawarte przez niego kontrakty handlowe.
Ale Wy możecie zmienić zarządcę nie zmieniając sposobu zarządu. -
koszty konserwacji platform parkingowych
Udział w hali to nie to samo co udział w nieruchmości wspólnej.
Kupiłeś mieszkanie wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i gruntu.
Hala garażowa ma również udział w cześciach wspólnych budynku i gruntu.
A ty masz udział w hali garaźowej, która to hala ma udział w cześciach wspólnych i gruntu.
Gdybyś przeczytał akt notariany, to byś wiedział.
A tak przychodzisz po radę i od początku wprowadzasz wszystkich w błąd.
I zadowolony opuszczasz forum, bo ci ktoś napisał, na podstawie twojego błędnego opisu, że nie musisz płacić za konserwację platform.
A ja twierdzę, że być może musisz.
Być może dlatego, że platformy mogą być twoją współwłasnością. I wtedy nie ma znaczenia czy z nich korzystasz czy nie.
Jeżeli są twoją współwłasnością, to powinno być to wpisane w akcie notarialnym. Moźe być tak, że każdy ma udział w hali ale jeden ma miejsce do użytkowania na wyłączność na ziemi inny na platformie.
Może też być inaczej.
Dopóki tego dokładnie nie sprawdzisz, to można tylko gdybać. -
Służebność drogi dojazdowej - w jaki sposób podzielić koszty
Tyle bicia piany a wystarczyło zajrzeć do kodeksu cywilnego.
Art.50.
Za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością.
Rozliczanie wg udziałow ma zatem oparcie w prawie.
-
2 garaże na 1 księdze wieczystej
Co oznacza "przekształcenie własnościowe"?
1. Kto jest właścicielem gruntu zabudowanego, jak rozumiem, podwójnym garażem?
2. Na jakiej zasadzie użytkujecie te garaże? Umowa najmu? Czy to garaż spółdzielczy? Czy może jeszcze coś innego? -
Naliczanie opłat za miejsca garażowe.
I jeszcze jedno. Wbrew temu co ci się wydaje - nie jesteś właścicielem miejsca w hali. Jesteś współwłaścicielem hali z prawem do używania określonego miejsca na wyłączność. Sprawdź w swoim akcie notarialnym :-)