Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • prace remontowe w części wspólnej skutkują awarią w części lokatorskiej – kto płaci za naprawę?

    covo napisał użytkownik: »
    (wiem co stanowi Uwl).
    instalacja jest w dobrym stanie, sitka sprawdzone. Oraz: zdiagnozowano, że zapchania wystepuja na odcinkach już ponad zaworami ( tymi tuż pod kranami), czyli zanieczyszczenia zatkały albo wężyki tuż pod zlewami, albo baterie i sprowadziła te zanieczyszczenia operacja remontowa w części wspólnej. Koszt naprawy tego stanu rzeczy przez właściciela uważam za nadużycie Uwl, imo.

    W pełni się zgadzam, proszę wezwać wspólnotę mieszkaniową do usunięcia usterki.
  • Usunięcie anteny zbiorczej jak zgłosić propozycję uchwały?

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    Nie ma przepisu, który wymagałby podpisania wniosku przez 1/10 - to propozycja uchwały, a nie wniosek o zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali.

    Warto jednak podpisy zebrać, im więcej tych podpisów, tym lepiej.
    Czy na wszystko musi być paragraf?....
    Nie użyto słów w zapisach prawnych, ale od czego mamy rozum. I to jest taka sytuacja, że należy go użyć .

    Jeżeli do zwołania zebrania właścicieli lokali ws podjęcia uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu potrzeba wniosku 1/10 właścicieli lokali liczonych udziałami , to do wywołania skutku głosowania uchwały zgłoszonej przez właściciela lokalu i popartej przez 1/10 udziałów pozostałych właścicieli , wywołuje takie same skutki prawne dla Zarządu WM ? Zarządcy. Takie myślenie nazywa się "przez analogię" ....

    Niestety tak to nie działa, choć znacznie ułatwiłby taki zapis życie.
  • głosowanie udziałami współwłasności i automatyczne łączenie z udziałami lokalu legalne?

    Nie zgodzę się z powyższym stwierdzeniem, cytowany przepis art. 3. ust. 3a ustawa z dnia 12 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o własności lokali (DzU z 2015 roku, poz. 1168) nie dotyczy sumowania udziałów przypadających na poszczególne nieruchomości, a jedynie przeliczania "na potrzeby stosowania ustawy" udziału w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych. Karty do głosowania winny wskazywać poszczególne udziały w nieruchomościach.
    Odpowiadając na postawione pytanie: czy współwłaściciel może zagłosować w jednym głosowaniu odmiennie - np. w przypadku garażu oddać głos na "nie", a w przypadku mieszkania na "tak". Albo, co w przypadku, gdy się pomyli i nie wypełni karty do głosowania w przypadku garażu, a w przypadku mieszkania wypełni? To taka trochę akademicka dyskusja. W przypadku głosowania według zasady, ze na każdego własciciela przypada jeden głos, mamy jasną sytuację - głos jest jeden niezależnie od liczby lokali. Wydaje mi się, że należałoby, odwołując się do tej zasady ("nierozdzielności" głosu) jednak przyjąć, że właściciel może mieć jedno stanowisko, a nie kilka w zależności od tego czy głosuje jako właściciel mieszkania, czy jako współwłaściciel garażu, albo w zależności od tego czy głosuje jako właściciel lokalu trzypokojowego, czy kawalerki.
  • Art. 25 UoWL

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »
    W UoWL nie ma słowa jak taki regulamin ma wyglądać oraz co ma zawierać jakie zasady jakie ograniczenia czy przywileje. Tylko Sąd może to ocenić i ewentualnie wyrugować z obrotu prawnego danej WM.
    Jak nikt z właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę tego nie zaskarży albo właściciele lokali inną uchwałą nie zmienią zapisów poprzedniej , to to PRAWO jest obowiązujące w tej WM .
    Na szczęście dla właścicieli to błędny tok rozumowania, jeżeli zapisy regulaminu naruszają przepisy bezwględnie obowiązujące, to postanowienia te nie obowiązują z mocy samego prawa (art. 58 § 1. Kodeksu cywilnego: Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.)
  • Jak się pozbyć niesfornego najemcy

    Przepisy chronią przede wszystkim lokatora, właściciel, o ile nie zadba o swoje interesy może na długi lata zostać pozbawiony możliwości korzystania ze swojej własności. Prawo chroni posiadanie. Oczywiście ostatni zajazd mam już za sobą, nie mniej jednak ustawodawca wprowadza szereg przepisów dla ochrony posiadacza, nawet jezeli byłby w złej wierze.
  • uchwała właścicieli zawierająca zapis o działaniu wstecz

    Sąd może zmniejszyć wyskość zobowiązania w wyjątkowych sytuacjach, a z taką właśnei mamy do czynienia - nadzwyczajna zmiana stosunków spowodowana pandemią.
  • Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

    Grafen2 napisał użytkownik: »
    Zarządca napisał użytkownik: »

    Można wszystko sobie wymyślać .... dla poparcia głoszonych tez.

    Sądzę, że bardziej chodzi o zakres zaskarżenia, niż o wymyślone tezy. Przedstawiony wzór nie zawsze spełni swoją rolę.
    Wywieszenie klimatyzatora: można przyjąć, że to zgoda na zmianę przeznaczenia nieruchomości wspólnej,
    Określenie opłat na rzecz wspólnoty mieszkaniowej - tego pełnomocnictwo nie obejmuje.
    Należałoby zapoznać sie z uzasadnieniem tego orzeczenia, aby się odnieść.
  • Demontaż kamer

    krysmor napisał użytkownik: »
    Witam.
    Czy legalnie zamontowane kamery na podstawie uchwały mogą być zdemontowane przez nowy zarząd bez stosownej uchwały?

    Jeżeli kamery są własnością wspólnoty mieszkaniowej, to zarząd w uzasadnionych przypadkach może je zdemontować (w celu naprawy, albo gdy w tym miejscu dochodzi do uszkodzenia, np. elewaacji, czy samych kamer), jednak jeżeli to rzecz cudza winien zwrócić sie do właściciela o ich demontaż, w przypadku, gdy właściciel nie podejmie działań, to dalszy tok postępowania wymagałby szczegółowych wyjaśnień.

    Kto jest właścicielem kamer?
  • Odroczenie płatności zaległości - czy Zarząd ma prawo?

    W moje ocenie ta sprawa przekracza zarząd zwykły. Wyobraźmy sobei sytuację, w której dłużnik zwraca sie o rozłożenie płatności na dwa lata, albo na pięć lat. O takich kwestiach decydują właściciele w drodze uchwały.