Avatar

Grafen2

Grafen2

O

Nazwa użytkownika
Grafen2
Dołączył(a)
Wizyty
255
Ostatnia aktywność
Ranga
Użytkownik
Punkty
73
Nagrody Zarzadca.pl
11
  • Uchwała zaskarżona do sądu - czy zarząd może wynająć adwokata i opłacić go ze środków wspólnoty

    luck napisał użytkownik: »
    Witam.
    W naszej wspólnocie ma miejsce próba uzyskania odszkodowania za szkody górnicze. Wynajęta przez zarządcę firma prawnicza zawiązała indywidualne umowy z członkami wspólnoty na świadczenie usługi reprezentowania ich w sądzie. Trwają czynności prawne. Firma prawnicza wymaga opłaty za podjęte działania ( trochę ponad 1 tyś złotych od każdej umowy) już teraz, deklarując jednocześnie zwrot tych środków po uzyskaniu odszkodowania. Zarządca z Zarządem postanowili wystosować uchwałę, celem której jest zgoda mieszkańców na pokrycie tych kosztów ze środków Funduszu Remontowego. Czy to dozwolone działanie?
    Wspólnota może występować i opłacać te sprawy, które dotyczą części wspólnych . Jeżeli właściciele lokali podpisali umowy indywidualne na prowadzenie spraw , to winni wnieść opłaty indywidualne .
    Czy WM jest stroną sprawy odszkodowania ?

  • Art. 25 UoWL

    Art. 24. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym.
  • Koszty najmu mieszkania

    Umowa najmu lokalu i jej elementy

    Umowa najmu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron. Powinny się w niej znaleźć następujące zapisy:

    1) miejsce i data zawarcia umowy,
    2) określenie stron i ich dane ewidencyjne (dane osobiste, NIP/PESEL, seria i nr dowodu tożsamości),
    3) dokładny opis lokalu mieszkalnego, jego stan, powierzchnia (najlepiej użytkowa, zgodna z wpisem w Księdze wieczystej), wyposażenie,
    4) wysokość czynszu oraz informacja o elementach składowych czynszu, kosztach eksploatacji (kto pokrywa koszty zużycia energii elektrycznej, wywozu odpadów,itp), utrzymania nieruchomości wspólnych,
    5) czas trwania umowy,
    6) warunki wypowiedzenia umowy,
    7) prawa i obowiązki stron umowy (również brak prawa do podnajmowania osobom trzecim, prawo do wprowadzania zmian w budowie),
    8) podpisy stron
  • Remont dachu - udział Starostwa

    brownie4 napisał użytkownik: »
    Jeszcze jedno pytanie: czy te trzy lata wstecz obowiązują tylko w przypadku, gdy do Starostwa były przez te lata wysyłane inofrmacje o stawkach za czynsz [zaliczki] (administrator takich informacji do nich wysyłał)?

    Nie , zgodnie z prawem byli zobowiązani do wpłat zaliczek, jak każdy inny właściciel lokalu. Należy wyliczyć, jaki wymiar ZALICZKI (nie czynszu) miało obowiązek wpłacać Starostwo za swój lokal i przesłać do Starostwa , dać im termin do zapłaty . Po tym terminie, jak nie zapłacą, to tylko windykacja przez sąd .

  • opłata za śmieci

    wojtekna102 napisał użytkownik: »
    . My jako zarząd składamy podpisy na tej deklaracji, że dane na niej zawarte są zgodne ze stanem faktycznym. A ja wiem, że nie są.
    Zawsze, jako Zarząd WM możecie ponowić składanie deklaracji przez właścicieli lokali i uaktualnić deklaracje od właścicieli lokali . Powrzucać do skrzynek pocztowych indywidualne deklaracje , podać termin do zwrotu do skrzynek członków Zarządu.
    To na właścicielu lokalu spoczywa obowiązek bieżącego informowania o ilości osób zamieszkujących . Wy jako Zarząd musi dbać by mieć komplet deklaracji ze wszystkich lokali, które będą zgodne z załącznikiem do zbiorczej deklaracji.

  • propozycja w Sejmie do zmiany UoWL w sprawie głosowań

    wojtekna102 napisał użytkownik: »
    Treść:
    "Petycja o dokonanie zmian w Ustawie o własności lokali w celu uniknięcia paraliżu
    decyzyjnego w przypadku braku uczestnictwa właścicieli lokali w głosowaniach

    BARDZO SZKODLIWA petycja .
    Obecne rozwiązanie spełnia się i jest wystarczające .
    Właściciele Lokali mogą tez uchwalić "Regulamin głosowania pod uchwałami właścicieli" , zakreślając termin, po którym w przypadku braku rozstrzygnięcia , sąd podejmie decyzje o losie uchwały art. 24 UoWL.
    Takie rozwiązanie się sprawdza i czas trwania głosowania do dnia rozstrzygnięcia, nie trwa więcej niż 6 tygodni. (przynajmniej w mojej WM)

  • Czy Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej może wypowiedzieć umowę Firmie Konserwacyjnej.

    heniek58 napisał użytkownik: »
    Jestem świeżo wybrany do Zarządu Wspólnoty, mam pytanie:
    Czy Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej może wypowiedzieć umowę Firmie Konserwacyjnej. Czy potrzebna jest uchwała ogółu właścicieli..
    Może , o samym fakcie winien powiadomić właścicieli lokali od kiedy i co w zamian.


  • Niezgodności pozycji na fakturze z rozliczeniem za okres deweloperski

    noxyrg napisał użytkownik: »
    Zrobiłem porównanie dwóch faktur, mojej i sąsiada, który ma taki sam metraż mieszkania. Wygląda na to, że do obliczenia mojej wartości deweloper wykorzystał okres od początku miesiąca, zamiast od połowy kiedy to odebrałem mieszkanie ( odpowiednie stosunki mi się nie zgadzają ).

    To nie jest problemem WM ale dewelopera , który robił rozliczenie . Należy złożyć reklamację do niego i spotkać się z lokalnym prawnikiem , który zapozna się szczegółowo z dokumentami i odpowiedzią dewelopera.
    Właścicielem lokalu stajesz się od momentu podpisania aktu notarialnego, a nie "odebrania kluczy".

  • Świadectwo Energetyczne

    atrusko napisał użytkownik: »
    Czyli jeśli w całym budynku, wynajmowane 5 mieszkań to właściciele tych mieszkań mają obowiązek posiadania takiego świadectwa.
    TAK.


    atrusko napisał użytkownik: »
    Na cały budynek nie ma obowiązku? Dopytuję, bo nasz Administrator założył na ten cel ponad 3 tys.zł w planie gospodarczym.
    NIE, a wasz administrator chce Was naciągną na niepotrzebne koszty , świadectwo energetyczne ( na dziś, bo prawo się tak szybko zmienia) to koszt właściciela lokalu, a nie Wspólnoty Mieszkaniowej

  • montaz klimatyzatora bez zgody wspolnoty

    adad napisał użytkownik: »
    UoWL. Art. 12. Współkorzystanie z nieruchomości
    1. Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
    Zamontowanie klimy służy zwiększeniu komfortu mieszkaniowego a to nie jest zabronione.
    Czy elewacja budynku, jako część wspólna jest przeznaczona do wieszania klimy czy talerzy RTV SAT?
    Nie więc jak ktoś chce coś tam posadowić musi mieć ustawową zgodę Właścicieli lokali .