Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • Faktura za okres deweloperski

    Złożyć oświadczenie o braku podstaw, deweloper może wystąpić do sądu o zapłatę, wtedy trzeba będzie prowadzic proces. Można też zapłacić dla świętego spokoju. Na gruncie prawnym roszczenie o zapłatę dewelopera jest bezzasadne, ponieważ to ten deweloper jako właściciel lokali niewyodrębnionych dzierżył udziały w nieruchomości wspólnej. Wskazana klauzula jest abuzywna i nie wiąże. Należałoby rozpatrzyć zatem te sprawę w taki sposób, jakby tej klauzuli w zakresie dotyczącym udziałów w nieruchomości wspólnej nie było.
    Czy uważa Pan, że deweloper może obciążać nabywcę kosztami utrzymania osiedla na etapie sprzedaży lokali? Idąc takim tokiem rozumowania, to pownien Pan pokryć koszty uszkodzonych latarni, czy bramy garażowej, albo zapłacić za doposażenie obiektu.
  • Opłata za kontenery na gruz. Czy gruz to "media"?

    Uważam, że deweloper powinien wcześniej zaplanować kwestię rozliczenia kosztów. Z jednej strony rzeczywiście nabywca korzysta ze wspólnych urządzeń, z drugiej jednak nie ma żadnego wpływu na te koszty. Proszę o zacytowanie zapisu z protokołu, moim zdaniem mamy tu do czynienia z klauzulą niedozwoloną.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. akt: VII AGa 1959/18:


    "... wskazanej klauzuli wiąże się również z brakiem wskazania kosztów - ich rodzaju i wysokości, do których ponoszenia miałby być zobowiązany nabywca. Jest więc nieprecyzyjna i niejasna, co oznacza, że to deweloper będzie ostatecznie określał, które koszty będzie zobowiązany konsument ponieść. Uznać więc należy, że stanowi ona klauzulę wymienioną w art. 385 (3) pkt 9 k.c., czyli taką, która przyznaje kontrahentowi konsumenta uprawnienie do dokonywania wiążącej interpretacji umowy."
  • Koszty najmu mieszkania

    Gość Zarzadca.pl napisał użytkownik: »
    Dzień dobry.
    Czy zapis w umowie o przeniesienie kosztów utrzymania lokalu (zaliczka do wspólnoty, fundusz remontowy itp) nie jest przypadkiem sprzeczny z  Art.9 pkt.5 Ustawy:
    "W stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, ....." ?

    Ten przepis nie ma zastosowania do umowy o najem okazjonalny. Zgodnie z art. 19 e ustawy o ochronie praw lokatora do umowy o najem okazjonalny stosuje się wyłącznie przepisy: art 2, art. 6 ust. 3, art.10. ust.1-3, art. 11 ust. 2 pkt 1-3, art. 13, art. 18 ust. 1 i 2, art. 19 a - 19 d oraz art. 25 d pkt. 2, o ile właściciel zgłosił najem w terminie 14 dni od jego rozpoczęcia naczelnikowi us.

    Proszę wyjaśnić: czy pytanie dotyczy umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone przez wynajmującemu naczelnikowi us w terminie przypisanym? Jeżeli tak - to tego przepisu nie stosujemy. Jeżeli nie - to to nie jest umowa najmu okazjonalnego - art. 9 pkt. 5 ma zastosowanie i właściciel winien, jako bezpodstawnie wzbogacony, zwrócić te środki najemcy.
  • Zakup mieszkania wraz murowanym garażem przed blokiem wspólnoty,opłaty?

    Zatem garaż jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego. Związany jest z nim udział - który jest łączny z udziałem wynikającym z własności mieszkania. We wspólnocie mieszkaniowej koszty zarządu ponosimy w proporcji do udziałów.

    Odnośnie podatku od nieruchomości - to płaci Pan za udział w gruncie jako jego współwłaściciel (grunt jest nieruchomością wspólną) a oprócz tego za lokal i pomieszczenie przynależne (np. garaż).
  • Zakaz parkowania poza miejscami prywatnymi

    Nie mogą zabronić, ponieważ jest Pani współwłaścicielem terenu, chyba że właściciele lokali podjęli jakąś uchwałę w przedmiocie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej. Może ten sposób został ujawniony w księdze wieczystej. Czy sprawdzała to Pani?
  • Kominy dymowe a wentylacyjne

    ODpowiedzieć na to pytanie winien zarządca, a raczej zarząd wspólnoty mieszkaniowej.
  • Suma udziałów w nieruchomości wspólnej

    Tak, powinna ponosić koszty, oczywiscie, że tak, skoro stanowią jej własność. Możecie Państwo w tym zakresie zażądać zapłaty wstecz - konkretnie 3 lata do tyłu.
    Czy zarządca mógłby wskazać, które konkretnie lokale wraz z pomieszczeniami przynaleznymi stanowią nieruchomość wspólną? Na jakiej podstawie przyjęto, że piwnice to własność komunalna?
  • Zarząd nie chce przedstawić sytuacji finansowej Wspólnoty

    Zestawienie wydatków, stanowi informację przetworzoną, tym samym bliżej jej do sprawozdania niż do informacji prostej. Zarząd nie jest zobligowany ustawą do odpowiadania na prośby o informację, oraz do "przedstawiania sytuacji finansowej wspólnoty" na żądanie.

    Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Zarząd winien znać na bieżąco analizować sytuację finansową wspólnoty, o ile wywiązuje się ze swoich obowiązków. W trakcie roku obrachunkowego należy przeprowadzać windykację należności, spłacać i zaciągać zobowiązania. Te informacje należy udostępniać właścicielom na ich żądanie. Oczywiście nie ma przepisu w ustawie, który mówi wprost jakie konkretnie dokumenty należy przedstawiać do wglądu, ale to nie znaczy, że brak obowiązku. Podstawą jest art. 27 w zw. z art. 29 uwl
  • Jak powinna wyglądać zaliczka na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości

    Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 10) ustawy o własności lokali określenie zakresu i sposobu prowadzenia
    -ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    -zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów,
    - rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej,
    - to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. To właściciele w formie uchwały podejmują zatem decyzję w jaki sposób należy redagować zaliczkę.

  • Pobieraine wypłaty, a śmierć członka zarządu

    Jeżeli jest uchwała, to nie ma bezpodstawnego wzbogacenia, działają zgodnie z prawem