Avatar

Zarządca

Zarządca

O

Nazwa użytkownika
Zarządca
Dołączył(a)
Wizyty
743
Ostatnia aktywność
Ranga
Zarzadca.pl
Punkty
518
Tytuł
ZARZADCA.PL
Nagrody Zarzadca.pl
10
  • Umowa deweloperska: notariusz odpowiada za klauzule abuzywne

    Przed 17 kwietnia 2016 r., czyli przed wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331 z późn. zm.) rzeczywiście było tak, że o niedozwolonym charakterze klauzul umownych decydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem SOKiK za niedozwolone były wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych i od tego momentu ich stosowanie w obrocie z konsumentami było zakazane. Obecnie tak już nie jest, ponieważ jeśli umowa, którą konsument już podpisał, zawiera niedozwolone postanowienia to – zgodnie z definicją określoną w kodeksie cywilnym – nie wiążą one konsumenta z mocy prawa.

    Klauzul abuzywnych w umowach deweloperskich jest mnóstwo, a wpisują je do aktów notarialnych notariusze. Oczywiście można się zasłaniać prawem swobody umów, itd. , ale obowiązkiem notariusza jest pouczyć strony o tym, że dane postanowienie jest niedozwolone. Tymczasem rejenci na usługach deweloperów biorą udział w procederze.
  • Faktura za okres deweloperski

    Moim zdaniem brak podstaw prawnych do obciążania nabywcy kosztami (poza tymi, które pozostają w związku z użytkowaniem lokalu). Klauzula umieszczona w protokole to postanowienie niedozwolone.
  • Zakup mieszkania wraz murowanym garażem przed blokiem wspólnoty,opłaty?

    Naprawy części konstrukcyjnych garażu wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek pokryć, podobnie jak Pan ma obowiązek wspólnocie płacić zaliczki, m.in. na fundusz remontowy - pod warunkiem, że rzeczywiście istnieje uchwała o utworzeniu takiego funduszu.
    W pierwszej kolejności należy o nią poprosić.
  • Odtworzenie ścian działowych w budynku wielolokalowym

    Jeżeli lokal nie został wyodrębniony, to nie można było go nabyć, nie ma też urządzonej księgi wieczystej. Jaki był zapis w akcie notarialnym: tzn. co Pan konkretnie nabył?
  • Wezwanie do zapłaty za FV którą wspólnota nie przyjęła.

    Jeżeli uważacie Państwo, że administrator nadużył uprawnień, to możecie go pozwać. Jaka jest kwota tej usługi? W mojej ocenie administrator nie był uprawniony do zawierania umów w imieniu wspólnoty, ponieważ zgodnie z przepisami, to zarząd (lub zarządca sprawujący zarząd powierzony) składa oświadczenia za wspólnotę mieszkaniową. Administrator nie miał umocowania, usługę wykonano. Jaka to kwota, czy warto się procesować?
  • Sprzedaz mieszkania a dlug we wspolnocie

    Nowy właściciel nie zapłaci, jak ktoś ma dług, to trzeba go szybko windykować. Proponowany zapis regulaminu nie będzie wiążący.
  • Zakup mieszkania wraz murowanym garażem przed blokiem wspólnoty,opłaty?

    Jaki jest stan prawny nieruchomości, na której znajduje się garaż? Czy, skoro został wykupiony, to urządzono dla niego księgę wieczystą? Innymi słowy: kto jest właścicielem gruntu, na którym stoi ten garaż? W jaki sposób nastąpiło przeniesienie własności tego garażu, czy był odrębny akt notarialny na garaż?
  • Kto ponosi koszty przy wymianie pionu kanalizacji?

    Koszty przywrócenia do stanu pierwotnego pokrywa wspólnota mieszkaniowa, przed udostępnieniem lokalu proszę spisać porozumienie, ustalić zakres prac, terminy. Warto zrobić zdjęcia.
  • Dodatkowe wynagrodzenie czlonka zarzadu

    Oczywiście, że konieczna jest uchwała, mowa o tym wprost w przepisach ustawy o własności lokali. Oczywiście członek zarządu może domagać się wynagrodzenia na drodze sądowej.
    art. 22 ust. 3, pkt 1
    Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;

    Art. 28 ustawy o własności lokali:

    Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
  • Docieplenie budynku 3-rodzinnego

    Docieplenie budynku to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, zatem jeżeli ma to wszystko przebiegać zgodnie z prawem, to zgodę powinni wyrazić wszyscy właściciele, jako że to tzw. mała wspólnota mieszkaniowa. Należałoby porozmawiać z sąsiadami i ustalić tę kwestię, najlepiej mieć zgodę na piśmie. W razie jej braku, jako właściciel "większościowy" może Pan złożyć do sądu wniosek o jej wyrażenie.

    Odnośnie formalności administracyjno - budowlanych, to jeżeli wysokość obiektu nie przekracza 12 m, nie ma obowiązku zgłoszenia, ani obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
    Art. 29 ust. 4 lit. c ustawy Prawo budowlane:

    Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m,