Zarządca
Zarządca
O
- Nazwa użytkownika
- Zarządca
- Dołączył(a)
- Wizyty
- 743
- Ostatnia aktywność
- Ranga
- Zarzadca.pl
- Punkty
- 518
- Tytuł
- ZARZADCA.PL
- Nagrody Zarzadca.pl
- 10
-
Dodatkowe wynagrodzenie czlonka zarzadu
Oczywiście, że konieczna jest uchwała, mowa o tym wprost w przepisach ustawy o własności lokali. Oczywiście członek zarządu może domagać się wynagrodzenia na drodze sądowej.
art. 22 ust. 3, pkt 1
Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;
Art. 28 ustawy o własności lokali:
Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
-
Docieplenie budynku 3-rodzinnego
Docieplenie budynku to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, zatem jeżeli ma to wszystko przebiegać zgodnie z prawem, to zgodę powinni wyrazić wszyscy właściciele, jako że to tzw. mała wspólnota mieszkaniowa. Należałoby porozmawiać z sąsiadami i ustalić tę kwestię, najlepiej mieć zgodę na piśmie. W razie jej braku, jako właściciel "większościowy" może Pan złożyć do sądu wniosek o jej wyrażenie.
Odnośnie formalności administracyjno - budowlanych, to jeżeli wysokość obiektu nie przekracza 12 m, nie ma obowiązku zgłoszenia, ani obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
Art. 29 ust. 4 lit. c ustawy Prawo budowlane:
Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m,
-
Suma udziałów w nieruchomości wspólnej
Zgodnie z treścią art. 7 ustawy o własności lokali, który w omawianej sprawie ma zastosowanie : "do czasu wyodrębnienia ostatniego
lokalu stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej takie, jak przy wyodrębnieniu pierwszego lokalu" .
Jakim udziałem ta gmina płaci? -
wglad w umowy
Wspólnota mieszkaniowa "rządzi się" nieco innymi prawami niż spółdzielnie mieszkaniowe. Zgodnie bowiem z art. 18 par. 3 prawa spółdzielczego spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielnie i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę.
Ustawa o własności lokali takich sytuacji nie przewiduje. -
Parking na terenie wspólnym, PINB
Wspólnota może zmienić umowę quoad usum w drodze uchwały. -
zakończenie zbierania głosów w trybie indywidualnego zbierania
Uchwała może być nieaktualna, w takiej sytuacji po co nad nią głosować? Np. w sprawie remontu balkonów, na który ostatecznie się nie zdecydowano, ponieważ pieniądze przeznaczono na wymianę dachu. -
Jak zaskarżyć czynność przekraczającą czynności zarządu zwykłego podjęte bez uchwały właścicieli
Odnośnie wstrzymania uchwały, to proszę zauważyć, że nawet gdy sąd przychyli się do wniosku, nie oznacza to jeszcze wygrania procesu, ponieważ do wydania zabezpieczenia wystarczy jedynie uprawdopodobnienie, czym innym jest natomiast udowodnienie okoliczności zawartych w pozwie.
"Przepisy, aby możliwie jak najszerzej ochronić wierzyciela, dopuszczają możliwość zabezpieczenia powództwa.
Kwestie te regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego i tak art. 730. § 1 k.p.c. stanowi, że w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.Co do zasady zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, a do jego udzielenia, zgodnie z brzmieniem art. art. 370 1 k.p.c wystarczy uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego,który istnieje gdy wierzyciel wykaże, iż brak zabezpieczenia uniemożliwiłby lub poważnie utrudnił wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia czy osiągnięcia celu postępowania."
Więcej na ten temat w artykule: Zabezpieczenie roszczenia może słono kosztować
na stronie czasopisma Zarządca.pl
https://zarzadca.pl/artykuly/zabezpieczenie-roszczenia-moze-slono-kosztowac -
Naliczanie składek za udział w hali garażowej (artykuł na Onet)
Przepisy są jakie są. W latach 60-ych ubiegłego wieku, gdy kodeks cywilny powstawał, nie istniały nieruchomości stanowiące przedmiot współwłasności kilkudziesięciu podmiotów. Nic się jednak w tych przepisach nie zmieniło. -
Powierzenie zarządu w akcie notarialnym.
Proszę o skonkretyzowanie pytania. Ustawowy sposób zarządu - czyli sposób zarządy wynikający z ustawy o własności lokali, ma zastosowanie, o ile właściciele nie zmienią go, co mogą uczynić zawierając umowę (umowę zawierają wszyscy właściciele) o określeniu sposobu zarządu (art. 18 ust. 1uwl). Ta umowa modyfikuje ustawę. Powierzenie zarządu to przykład tej modyfikacji. -
Zarządzanie drogą osiedlową
Nie, tak nie jest. Względnie obowiązujące to zwykle opatrzone zapisem: o ile strony nie postanowią inaczej.
Proszę na tę sprawę spojrzeć z punktu widzenia osoby, która nabywa nieruchomość i udział w tej drodze, a nie była stroną umowy o sposobie zarządzania, pewne kwestie ma przecież zagwarantowane przez ustawę , a nawet i konstytucję. To własnie te sprawy zwykle są obwarowane przepisami bezwzględnie obowiązującymi.